Surfin 'Bird od The Trashmen

 • Toto je zmes, ktorú tvoria refrény dvoch klasík R&B skupiny Doo-Wop zo 60. rokov The Rivingtons: „The Bird Is the Word“ a „Papa-Oom-Mow-Mow“. Pieseň, ktorú vymyslel bubeník Trashmen Steve Wahrer, bola svojráznym a konzumným hitom a odvážne kombinovala surfovú hudbu s novinkou R&B.

  The Trashmen boli garážová skupina z Minneapolisu, ktorá nie je surfujúcim územím. Napriek kritike sa im podarilo pred rozpustením na konci 60. rokov zvládnuť ešte jeden menší zásah: Bird Dance Beat z roku 1964 #30.


 • Keď sa to stalo hitom, The Rivingtons získali za pieseň zásluhy, pretože bola založená na ich skladbách. Bol to obrovský finančný prínos, pretože dostávajú licenčné poplatky zakaždým, keď je pieseň použitá vo filme, televíznej šou alebo reklame. Trashmen tvrdili, že piesne skupiny The Rivingtons počuli prostredníctvom coververzií, ktoré hrala skupina vo Wisconsine s názvom Sorenson Brothers, a trvali na tom, že 'Surfin' Bird 'je pôvodná nahrávka.

  Trashmenovi zostali honoráre za výkon, ktoré síce rozhodne neboli šrotovné, ale boli oveľa menej lukratívne. Kapela hovorí, že za svoju prvú platbu dostal každý šek na 1,88 dolára, ale nakoniec dostali paušál po 4500 dolárov. To bolo všetko, čo dostali až do polovice 80. rokov, keď podali žalobu na spoločnosť, ktorá nahrávku kúpila.
 • Ako skupina z Minnesoty vytvorila surf-rockovú klasiku? Kvarteto nasiaklo slnečné lúče a zvuky Kalifornie, keď sa tam na jar roku 1963 vydali na výlet. Keď sa vrátili domov, začlenili zvuk surfovania do svojich show, keď hrávali miestne koncerty, a nakoniec vypracovali „Surfin“ Bird. To leto zahrali starú verziu piesne v Chubb's Ballroom v Maple Grove. Miestny diskdžokej menom Bill Diehl im predstavil Georga Garretta, ktorý viedol nahrávaciu spoločnosť Garrett Records. Kapela nahrala pieseň v štúdiu Kay Bank Studio v Minneapolise a Diehl ju zahral vo svojom segmente WDGY „Battle of the Bands“. Pieseň, ktorá bola vydaná spoločnosťou Garrett Records, sa v novembri stala regionálnym hitom a prevzala ju väčšia spoločnosť Soma.

  Rýchlo bol zaznamenaný celý album a skupina bola odoslaná na turné, ktoré cestovalo po krajine v dodávke Chevy Greenbrier. V tom roku odohrali 292 koncertov, ale pri žiadnom z ďalších vydaní sa nemohli dostať nad 30. V roku 1967 to ukončili, pretože ich zvuk upadol do nemilosti.


 • Jeden z bizarnejších Americký stojan momenty sa odohrali v epizóde 4. januára 1964, keď sólový spev piesne predviedol spevák Trashmen (a bubeník) Steve Wahrer. Zmätený Dick Clark predstavenie predstavil tak, že pieseň „Surfin 'Bird“ označil za jednu z najpodivnejších a najneobvyklejších piesní roku 1963, a potom predstavil kapelu, ktorou práve Warner tancoval ako kura, keď sa hravo synchronizoval s perami.

  Po predstavení sa ho Clark spýtal na „podivné zvuky“, ktoré vytvoril, a Wahrer povedal: „Pravdepodobne som pozeral príliš veľa filmov o Tarzanovi.“ Poukázal na Clarka, že pieseň si kapela napísala sama.

  Wahrerovi spoluhráči sa k nemu nepripojili, pretože vedenie kapely by neoplatilo letieť do Philadelphie.
 • Ramones dali tejto piesni nový život, keď ju nahrali na album z roku 1977 Raketa do Ruska . Ďalšími interpretmi piesne sú The Cramps a Silverchair.


 • Celá epizóda televíznej show z roku 2008 Family Guy sa točí okolo tejto piesne. V epizóde s názvom „Snívam o Ježišovi“ Peter Griffin ide do reštaurácie na päťdesiate roky, kde pieseň hrá, a vyhlásil ju za svojho najobľúbenejšieho všetkých čias. Keď manažér odstráni skladbu z jukeboxu, pretože je zo 60. rokov, Peter mu ju obstará a potom ju neustále hrá doma. Piesňou a svojimi neustálymi pripomienkami, že „vták je slovo“, pokračuje v tom, aby všetkých okolo seba úplne pobúril.

  Po premietaní tejto epizódy na BBC2 v apríli 2009 sa táto pieseň prvýkrát dostala do 75 najlepších britských hitparád.
  Brandon - West Nyack, NY
 • Kampaň zameraná na to, aby sa britská vianočná #1 v roku 2010 uskutočnila, v týždni pred 25. decembrom predalo 68 000 piesní. Vďaka tomu dosiahol svoju doposiaľ najvyššiu pozíciu v britskom rebríčku #3 za piesňou When We Collide od Matta Cardleho.
 • Pieseň bola použitá vo filmoch E.T. , Olovená vesta a Ružový plameniak , a tiež vo videohre Bojisko Vietnam . Pee Wee Herman to naspieval vo filme Späť na pláž . To bolo tiež použité v populárnych reklamách pre California Coolers a na mieste pre Pringles.
 • Pieseň vyšla krátko pred atentátom na prezidenta USA Johna F. Kennedyho, takže stúpanie v rebríčku trvalo dlhšie ako obvykle. Vrchol amerického rebríčka dosiahol 25. januára 1964.
 • Trashmen sa z času na čas v 70. a 80. rokoch opäť spojili, aby predviedli rôzne jednorazové koncerty. Vedúci spevák Steve Wahrer zomrel na rakovinu pažeráka v roku 1989 vo veku 47 rokov, ale ďalší traja členovia začali znova hrať v roku 2007. V roku 2014 vydali album s názvom Vrátenie koša s gitaristom Deke Dickersonom.


Zaujímavé Články