Vedia, že sú Vianoce? od Band Aid

Zistite Svoj Počet Anjela

 • Toto je charitatívny singel, ktorý organizoval Bob Geldof, ktorý bol spevákom skupiny The Boomtown Rats. Ten nápad dostal po zhliadnutí dokumentu BBC o hladomore v Etiópii. Geldof napísal text a Midge Ure z kapely Ultravox napísal hudbu a produkoval skladbu, čo nebola ľahká úloha, pretože bolo zapojených toľko hlasov.


 • Vo Veľkej Británii a na veľkej časti severnej pologule sneh a množstvo ukážok nepochybujú o tom, že sa blížia Vianoce. Vo väčšine Afriky je však 25. decembra celkom teplo, keďže je tam leto. Táto pieseň nás žiada, aby sme mysleli na tých, ktorí počas vianočných sviatkov žijú v chudobe a hlade v Afrike, a pripomína nám, že možno ani nevedia, že sú Vianoce. Aj keď sú sentiment a melódia plné dobrých správ, texty sú dosť pochmúrne: „Vianočné zvony, ktoré tam zvonia, sú cinkajúcim zvonkohrou osudu“.


 • Väčšina tejto piesne bola nahraná a zmiešaná počas 24 hodín v nedeľu 25. novembra 1984 v londýnskom štúdiu Sarm West Studios. Sting a Simon LeBon nahrali svoje časti vopred, ale v ten deň prišli všetci ostatní.

  Žiadny z vokalistov nepočul pieseň skôr, ako prišli, a tak sa svoje party naučili počúvaním sprievodného vokálneho producenta, ktorého vytvorila Midge Ure, a potom ich nahrali. Pri takom napätom rozvrhu nebol čas na hádky. V rozhovore pre Songfacts s ​​Ure uviedol, že toto časové obmedzenie tomuto úsiliu pomohlo. 'Niekedy vás tento druh tlaku prinúti vytvoriť niečo magické, prinúti vás to odstrániť oslobodenia, ktoré ste nakoniec mali v štúdiu,' povedal. „Jednoducho sme to museli priklincovať a pokračovať v tom. Získajte vokálnu skladbu od každého, kto bol prijateľný. Ako sa ukazuje, veľa vokálnych skladieb bolo výnimočných. “


 • Účinkujúcimi, ktorí spievali verše, boli v uvedenom poradí: Paul Young, Boy George, George Michael, Simon Le Bon a Bono. V refréne boli David Bowie, Phil Collins, Paul McCartney, Geldof, Ure a mnoho ďalších umelcov, ktorí nedostali verš, ale zaspievali časť „Feed The World“ a prepožičali svoje obrázky snahe, aby sa objavili na propagačnej fotografii. Pozrite sa na fotografiu Band Aid so zoznamom účinkujúcich.

  Umelci neboli všetci priatelia, ale svoje rozdiely dali bokom a počas nahrávania boli k sebe prinajmenšom srdeční - až na jednu výnimku. V knihe Chcem svoju MTV George Michael povedal: „Jediný človek, ktorý nepodľahol dobročinnej povahe dňa, bol Paul Weller, ktorý sa rozhodol, že sa na mňa pozrie pred všetkými. Povedal som: „Neboj sa celý život. Deň voľna. “
 • Vo Veľkej Británii sa stal najpredávanejším singlom všetkých čias s predajom viac ako 3,8 milióna. Elton John '' Candle In The Wind '97 ', ktorý bol tiež charitatívnym singlom (v prospech Pamätného fondu Diany, princeznej z Walesu), sa neskôr prihlásil k tomuto titulu s tržbami viac ako 4,9 milióna.

  Nie každý v Británii bol fanúšikom filmu „Vie, že sú Vianoce?“ Povedal Morrissey Čas vypršal v roku 1985 bol tento projekt „diabolský“ a dodal: „Bola to najspravodlivejšia platforma, aká kedy v histórii populárnej hudby bola.“


 • Bola to prvá z veľkých skupinových charitatívnych piesní. O rok neskôr sa americkí umelci spojili pod hlavičkou USA For Africa, aby vydali „ My sme svet “, ktorá smerovala aj pomoc Afrike. „Vedia, že sú Vianoce?“ bol vzorom pre toto úsilie; Geldof sa zúčastnil zasadnutia na naliehanie producenta piesne Quincyho Jonesa a oslovil interpretov, aby sa pripravili na „najväčší koncert na svete“, ktorý nakoniec skončil Živá pomoc .

  USA For Africa mali oveľa väčšiu hviezdnu silu ako Band Aid, pričom najhorúcejšie hviezdy (Bruce Springsteen, Michael Jackson, Cyndi Lauper) sa pripojili k zbierke legiend (Ray Charles, Bob Dylan, Diana Ross). Geldof tiež spieval na refréne, čím sa stal jediným Neameričanom, ktorý spieval na dráhe, ktorá bola zaznamenaná v noci na udeľovanie cien American Music Awards.

  Onedlho nasledovali ďalšie charitatívne single, vrátane skladieb „Sun City“ a „Na to sú priatelia“. Geldofova inovácia spojila známych umelcov a nahrala originálnu pieseň na charitu; do tohto bodu boli benefičné koncerty jediným spôsobom, ako to urobiť vo veľkom rozsahu, a ich zorganizovanie môže byť mimoriadne náročné, najmä v krátkom čase.
 • Táto pieseň bola vymyslená, nahratá a vydaná veľmi rýchlo. Správy BBC, ktoré Geldofa podnietili k akcii, boli odvysielané 23. októbra 1984. Väčšina piesne bola nahraná 25. novembra a vyšla v Británii 3. decembra, potom v Amerike 10. decembra. Muselo sa to urobiť veľmi rýchlo. byť pripravený na Vianoce.
 • Singel získal 14 miliónov dolárov na pomoc pri hladomore v Afrike. Geldof je Ír, takže nemôže byť pasovaný za rytiera, ale dostal KBE, čo je ekvivalent a je ľudovo známy ako Sir alebo Saint Bob.
  Flo - Londýn, Anglicko
 • Video režíroval Nigel Dick, ktorý urobil niekoľko videí pre The Boomtown Rats. Dostal žiadosť o okamžité natočenie videa a netušil, o čom pieseň bude. Nemal ani rozpočet, a tak jednoducho nastavil dve kamery - jednu vonkajšiu a jednu vnútornú - na zachytenie akcie. Keď umelci vnikli do nahrávania svojich častí, Dick ich nakrútil, ako vchádzajú do budovy a potom nahrávajú. Tieto zábery neboli použité len pre hudobné video, ale aj pre 30-minútovú scénku zo zákulisia dokumentujúcu vznik singlu. Toto video bolo tiež predané, pričom výťažok bol použitý na pomoc.
 • V rozhovore s Midge Ureom z roku 2015 povedal: „Nikdy to nebola skvelá pieseň. Je to tak trochu prerastené do lepšej piesne, ako kedykoľvek predtým. Ale ako nahrávka, ako produkcia, som na to nesmierne hrdý. Rovnako aj Bob. Pretože svoju prácu odviedol fenomenálne.

  Ako záznam, teraz to počujete v rádiu a úvodné cinknutie, úvodnú atmosféru, moju viacstopovú vokálnu vec, všetky tie veci, stále vám behá mráz po chrbte. Takže ako platňa, ako produkcia, odviedla vynikajúcu prácu napriek tomu, že pieseň bola v poriadku. '
 • Kto podal v tejto piesni najinšpiratívnejší vokálny prejav? Pre uši Midge Ure to bol Bono. Povedal Songfacts: „Keď Bono zobral ten riadok piesne -„ Dnes v noci vďakabohu, že sú to oni namiesto teba “ - pôvodne som to naspieval na sprievodnom vokáli o oktávu nižšie a on sa rozhodol nechať to vytrhnúť. fenomenálne. Elektrické. Bolo to senzačné. “
 • Chlapec George nebol takmer žiadnym predstavením a v deň nahrávania spal v New Yorku. Jeho kapela Culture Club bola vtedy obrovská a Bob Geldof s ním počítal ako s kľúčovým vokálom, a tak mu Geldof zavolal, zobudil ho a povedal mu, aby nastúpil na Concorde. George odletel do Londýna, sadol si za mikrofón a vydal vokál, ktorý hľadali.
 • Trevor Horn, ktorý bol členom skupiny Buggles and Yes, daroval na nahrávanie piesne využitie svojho štúdia (Sarm Studios v Londýne). Tiež spojil B-stranu singla, ktorý je inštrumentálnou verziou a umelci prinášajú správy o hudbe. Na singli sa to nazýva „Feed The World“.
 • Bob Geldof napísal pôvodnú predzborovú vetu ako „V nej nebude sneh Etiópia tieto Vianoce. ' Midge Ure ho presvedčila, aby vymenil „Etiópiu“ za „Afriku“.

  'Bez ohľadu na to, ako sa pokúšate, nemôžete skenovať 'Etiópiu,' povedal nám Ure. 'To jednoducho nefunguje.'
 • John Taylor z Duran Duran hral na basu; Phil Collins hral na bicie. Zvyšok inštrumentácie vykonal Midge Ure, ktorý odovzdal programovanie a klávesnice.
 • Vydali sa dve verzie singlu. 7-palcový, čo rozhlasové stanice zvyčajne hrajú, beží 3:55. 12-palcový beží 6:18 a ponúka hovorené správy od niektorých účinkujúcich. Sedempalcový singel bol vydaný znova budúci rok, čím sa vyzbierali ďalšie peniaze na pomoc pri hladomore v Afrike.
 • Sťahovanie v roku 1984 neexistovalo, takže získanie práv potrebných na predaj sťahovania tejto piesne bolo veľmi náročné a mnoho rokov nebolo dostupné v iTunes alebo Amazone, s výnimkou knockoff verzií.
 • Keď Geldof napísal základnú časť tejto piesne, predstavoval si ju ako pieseň Boomtown Rats, ale keď ju hral pre svojich spoluhráčov, odmietli ju.
 • Obal singla navrhol Peter Blake, ktorý je známy tým, že natáčal obal albumu The Beatles. Sgt. Klubová kapela Pepper's Lonely Hearts .
 • Bob Geldof vysvetlil v knihe Chcem svoju MTV : „Pre mňa boli 80. roky charakterizované ohromnou štedrosťou a láskavosťou. Predtým, ako sa začala poskytovať živá pomoc, sa ľudia na tomto fenoméne podieľali niekoľko mesiacov. „Vedia, že sú Vianoce?“ bolo predávané v mäsiarstvach celé Vianoce. Z akéhokoľvek dôvodu sa táto pieseň - nie príliš dobrá pieseň - dostala do studne súcitu. Nikdy sme nepovedali, že odstránime hlad vo svete, ale mohli by sme upozorniť na obludný ľudský zločin, morálnu a intelektuálnu absurditu. Fungovalo to.'
 • V roku 1989 skupina umelcov vrátane Kylie Minogue, Jasona Donovana a Brosa (s Lukeom Gossom na bicích) znova nahrala tento film ako Band Aid II. Jedinými umelcami, ktorí zostali z pôvodnej Band Aid, boli Bananarama.

  Túto snahu vyprodukoval tím Stock, Aitken And Waterman a opäť získal peniaze na zmiernenie hladomoru v Afrike.
 • V roku 2004 bola v Británii vydaná nová verzia nahraná skupinou umelcov vrátane Bona, Paula McCartneyho, Chrisa Martina a Dida ako singel, pričom výťažok bude určený na pomoc obetiam politickej a humanitárnej krízy v Sudáne. „Band Aid 20“, ako bol tento kolektív známy, produkoval Nigel Godrich. Bono je jediným umelcom v tejto verzii, ktorý bol aj na origináli.
 • V roku 2014 bola zostavená štvrtá permutácia Band Aid, aby znova nahrala túto pieseň. Toto prevedenie, známe ako „Band Aid 30“, vyrobil Paul Epworth s výťažkom na pomoc pri ebole. Medzi spevákov patrili One Direction, Sam Smith a opäť ... Bono.
 • Bob 'Humbug' Geldof povedal pre Austráliu The Daily Telegraph v rozhovore pre rok 2010: „Som zodpovedný za dve najhoršie piesne v histórii. Jedným z nich je „Vedia, že sú Vianoce?“ A druhým „We Are The World“. Každý deň čoskoro pôjdem do supermarketu, zamierim k pultu s mäsom a bude sa hrať. Každé vianočné sviatky. '

  Geldof dodal, že je podráždený, keď koledníci počas prázdnin predvádzajú charitatívny zásah pred jeho domom. Myslia si, že vedia, že sú Vianoce? je starý ako „Tichá noc“. Niekedy si myslím, že je to divoké, pretože som to napísal. Alebo si myslím, ako veľmi chcem, aby s tým prestali, pretože to robia naozaj zle. '
 • Potom, čo táto pieseň vygenerovala asi 10 miliónov libier na pomoc pri hladomore, odcestoval Bob Geldof do Etiópie, aby dohliadal na distribúciu pomoci. Vzal veľmi praktický prístup a stretol sa s humanitárnymi agentúrami, aby určil, kde môžu peniaze priniesť najlepšie výsledky. Aby ocenil umelcov a ľudí, ktorí si kúpili album, uistil sa, že „Láska z bandidskej pomoci“ je ozdobou mnohých dodávok, vrátane vozidiel.

  Geldof nikdy neoslavoval úsilie o pomoc. Na otázku, či je hrdý na svoju prácu na ukončení hladu v roku 1985 Rádio Times interview, Geldof odpovedal: „Vôbec nie, je to vyčerpávajúce a úplné nudné, ak chcete poznať pravdu. Vôbec to nenapĺňa. Som nekonečne frustrovaný. '

  Točiť časopis neskôr hlásené že peniaze, ktoré Geldof priniesol do Etiópie, použil vojnou zmietaný diktátor krajiny na vyzbrojenie svojich síl a rozdrvenie nepriateľov. Podľa správy spôsobil etiópsky hladomor väčšinou jeho vláda, ktorá otrávila farmy svojich odporcov.
 • Výraznou absenciou projektu Band Aid bola Queen, ktorá nebola pozvaná, pretože v tom roku hrali Južnú Afriku, čím porušili bojkot proti krajine zmietanej apartheidom. Bob Geldof im neskôr odpustí a pozve Queen na účinkovanie v Live Aid, kde bol ich povzbudzujúci set vrcholom koncertov.
 • George Michael vydal skladbu „Last Christmas“ v rovnakom čase. Všetky výnosy z piesne venoval Geldofovej pomoci.
 • Bono si pieseň užil okrem riadku „Dnes večer, vďaka bohu, sú to oni namiesto teba.“ Spomínal v knihe U2 od U2 : „Je to najhryzavejšia línia a v skutočnosti odhaľuje, aké sebecké myslenie máme všetci pod sebou. Myslím, že Bob sa snažil byť úprimný a surový a obviňujúci seba. Skôr než spievať: „Máme šťastie, nie sme to my“, hovoril: „Keď to hovoríte, máte na mysli„ šťastie, že sú to oni. ” Teraz sa na to pozrite. Teraz sa pozri na seba. “

  Ako sa ukázalo, to bol presne ten riadok, ktorý Bob Geldof očakával, že Bono bude spievať. „Povedal som mu, že nechcem spievať. Povedal: „Nejde o to, čo chceš, dobre? Toto je o tom, čo títo ľudia potrebujú. ' Bol som príliš mladý na to, aby som povedal: „Ide o to, čo chceš.“ Ale bola to jeho šou a ja som bol šťastný, že som v nej mohol byť. Vedel som, že to chce nejakú silu, linku. Urobil som napodobeninu Brucea Springsteena, to bolo skutočne to, čo som mal v mysli. '
 • V roku 2003 vedúci spevák skupiny Deftones Chino Moreno nahral rockovú verziu tejto piesne so skupinou Far for the Santa Cause (Vianoce sú Punk Rock) kompilácia. Pieseň sa rozšírila vďaka sieťam peer-to-peer.
 • V Amerike sa predalo 500 000 kópií, čo je oveľa menej ako „We Are The World“, z ktorého sa predali 4 milióny. Ale 'Vedia, že sú Vianoce?' hrá sa každú prázdninovú sezónu na celom svete; „We Are The World“ sa hrá iba ako novinka.
 • Spievala to hviezdnejšia verzia Band Aid uzavrieť koncert London Live Aid . David Bowie začal pieseň a potom ju odovzdal Geldofovi. Ďalším spevákom bol George Michael a Bono prišiel, aby urobil svoj prednes podľa originálu. Ako povedal Geldof pri predstavení piesne, bolo to „trochu čurák“, ale dav sa zbláznil. Trochu sa odpojilo, keď jubilujúce publikum spievalo v júli s vianočnou piesňou s dosť pochmúrnym textom.

Zistite Svoj Počet Anjela

Pozri Tiež: