Viva La Vida od Coldplay

 • Povedal to frontman Chris Martin Valiaci sa kameň že pokrstil túto pieseň a album „Viva la Vida“ - čo znamená „nech žije život“ alebo doslova „život žije“ - potom, čo videl frázu na obraze mexickej výtvarníčky Fridy Kahlo. Vysvetlil: „Samozrejme, prešla mnohými s-t a potom vo svojom dome začala veľký obraz s nápisom„ Viva la Vida “. Jednoducho sa mi páčila jej odvážnosť. '

  Film Frida , v hlavnej úlohe so Salmou Hayek, je o jej živote.
 • Toto aj 'Violet Hill' debutovalo v Top 40 rebríčka Billboard Hot 100 za týždeň končiaci sa 24. mája 2008. Je len vzácne, aby sa v tomto týždni debutovali dve piesne v ten istý deň.
 • Táto pieseň vyšla výlučne na iTunes a bola predstavená v reklame na službu sťahovania hudby, ktorá ukázala štylizované obrázky kapely, ktorá pieseň predviedla. Spot pekne nadchol pieseň a na konci predstavil jej názov - čo je užitočné, pretože názov sa v texte nenachádza.
 • Basgitarista Guy Berryman vysvetlil Q časopis júl 2008 o tejto piesni s textom o kavalériách, misionároch a kráľoch: „Je to príbeh o kráľovi, ktorý stratil kráľovstvo, a všetky umelecké diela albumu sú založené na myšlienke revolucionárov a partizánov. Do niektorých textov sa vkradol tento mierne protiautoritársky uhol pohľadu a je to určitá odmena medzi obklopením vládami na jednej strane, ale tiež sme ľuďmi s emóciami a všetci zomrieme a hlúposťou s čím sa musíme každý deň zmieriť. Preto názov albumu. “
 • Q Časopis sa pýta Chrisa Martina na text k tejto piesni „Viem, že svätý Peter nebude volať moje meno“. Vedúci spevák skupiny Coldplay odpovedal: „Ide o ... Nie ste na zozname. Bol som nezbedný chlapec. Vždy ma fascinovala myšlienka dokončiť svoj život a potom ho analyzovať. A to prebieha vo väčšine náboženstiev. Preto ľudia vyhodia budovy do vzduchu. Pretože si myslia, že získajú veľa panien. Vždy mám chuť povedať: „Pripojte sa k nejakej skupine (chichotá sa hlava nehlava“). To je to najstrašnejšie, čo môžete niekomu povedať. Večné zatratenie. Viem o tom, pretože som to študoval. Bol som do toho všetkého. Viem to. Stále je to pre mňa mierne desivé. A to je vážne. “
 • Povedal bubeník Will Champion Q časopis február 2008, že mnoho skladieb v albume má spoločnú tému „snažiť sa spomenúť si na to, čo je vo vašom živote dôležité, a nie nechať sa unášať pascami iných vecí“.
 • Na výrobu tohto albumu Coldplay najali Briana Ena (David Bowie, Talking Heads a U2). X&Y videli koniec toho, čo kapela nazýva „Oldplay“ a cítili, že chcú začať odznova a preskúmať rôzne smery. Vysvetlil to gitarista Jonny Buckland Valiaci sa kameň : „Cítili sme, že prvé tri albumy sú trilógiou, a dokončili sme to. Takže sme chceli urobiť niečo iné. '

  Povedal basgitarista Guy Berryman Valiaci sa kameň o práci s Enom: „Nebolo to tak veľa, že by k tomu priniesol nejaký zvuk alebo niečo také. Prináša veľa myšlienok o všetkom, dokonca aj o tom, ako sa nám páči, ako sme si štruktúrovali deň. “
 • Keď sa to dostalo do Top 10 Billboard Hot 100, Coldplay sa stala prvou britskou mužskou skupinou, ktorá zaznamenala druhý vrchol 10 hitov na Hot 100 za 17 rokov (predtým dosiahli #8 s 'Speed ​​Of Sound' v máji 2005). V roku 1991 dosiahli svoj druhý (a posledný) americký rebríček 10 najlepších postáv - Jesus Jones („Right Here, Right Now“ a „Real Real Real.“) A Escape Club („Wild Wild West“ a „I'm Be There“). hity.
 • Obal albumu je reprodukciou obrazu Eugena Delacroixa Sloboda vedúca ľudí , ktorý pripomína Francúzsku revolúciu v roku 1830. V hudobnom videu režírovanom Hype Williamsom sú chlapci vystupujúci pred rozmazanou kulisou obrazu.
 • Chris Martin povedal pre MTV News o tejto piesni: „Myslím si, že všetko, čo sa v tejto chvíli pokúšame urobiť, je o tom, že nezačneme znova, ako o rozbití toho, čo sme vybudovali predtým, a o pokuse vybudovať niečo iné a dúfajme, že lepšie, alebo ešte horšie v dobrom slova zmysle. A táto pieseň je jednou z našich obľúbených, pretože nikto z nás na nej nerobí nič, čo by predtým robil. Ale veľmi radi to hráme. Čím dlhšie vystupujete ako kapela, tým ťažšie je prekvapiť samých seba. '
 • Málo známa americká skupina s názvom Creaky Boards obvinila Coldplay z krádeže melódie tejto piesne z čísla, ktoré napísali v roku 2007, ironicky nazývané „Piesne, ktoré som nenapísal“. Andrew Hoepfner, spevák a skladateľ Creaky Boards, tvrdil, že Chris Martin sa zúčastnil koncertu Creaky Boards v New Yorku v októbri 2007. Coldplay rázne odmietol obvinenia tvrdením, že v noci, keď ich mal Martin sledovať, v skutočnosti pracoval v Air Studio v Londýne. Táto pieseň bola navyše napísaná a demoovaná sedem mesiacov pred inkriminovanou nocou.
 • Keď to zasiahlo na vrchol americkej horúcej stovky s Katy Perryovou Pobozkal som dievča „Ako finalista v júni 2008 to bol vôbec prvý prípad, kedy mal Capitol v tom istom týždni viac ako 40 rokov najlepšie dve priečky v americkej singlovej hitparáde. Predchádzajúci prípad bol v septembri 1967, keď na etikete bola #1 od Bobbieho Gentryho „Ode To Billie Joe“ a Beatles » Všetko čo potrebuješ je láska 'na #2.
 • Coldplay boli prvou britskou skupinou, ktorá sa umiestnila na 1. mieste na rebríčku Hot 100 viac ako desať rokov. Predchádzajúcou britskou skupinou, ktorá sa dostala na čelo amerického rebríčka jednotlivcov, boli Spice Girls s piesňou „Wannabe“ vo februári 1997.
 • Album prekonal rekord vo väčšine stiahnutí z iTunes za jediný deň, ktorý predtým držal Jack Johnson's Spánok cez statiku .
 • V čase, keď to v Británii a USA dosiahlo číslo 1, ešte k nemu nemalo byť vydané propagačné video.
 • Bol to najmenej ôsmy hit USA č. 1, v ktorom bol názov aspoň čiastočne v španielčine, a to po skladbách „Bailamos“, „El Paso“, „Zbožňujem Mi Amor“, La Bamba , '' Livin 'La Vida Loca , '' Macarena “a„ Tequila “.
 • Bol to štvrtý americký top rebríček v tomto storočí a prvý od skupiny, ktorá neuviedla svoj názov v texte piesne. Ďalšími filmami sú 'Dilemma' od Nelly s Kelly Rowlandovou, 'Foolish' od Ashanti a 'Family Affair' od Mary J. Blige.
 • Povedal Chris Martin The London Times 28. novembra 2008 videl túto pieseň o zosadenom diktátorovi redukovanom na „zametanie ulíc, ktoré som vlastnil“, ako „skutočne pozitívnu“. Vysvetlil, že to považuje za „skôr pieseň, ktorá sa mení na nový list“. Martin dodal, že je to, ako keby som to pokazil. „Nevadí mi byť potrestaný, ale môžem sa vykúpiť.“
 • The Ži život album bol najsťahovanejším súborom roku 2008 na iTunes a od jeho vydania v júni sa predalo viac ako 500 000 digitálnych kópií. Druhým najsťahovanejším albumom bol Jack Johnson Spánok cez statiku , za ktorým nasleduje soundtrack k Juno Medzitým titulná skladba z Ži život bol druhým najsťahovanejším singlom za piesňou Bleeding Love od Leony Lewis.
 • 4. decembra 2008 podal americký rockový gitarista Joe Satriani žalobu na Coldplay a obvinil ich z plagiátorstva melódie piesne „If I Could Fly“ z albumu z roku 2004. Existuje vo vesmíre láska? . Satriani tvrdil, že Coldplay „skopíroval a začlenil podstatné pôvodné časti“ jeho inštrumentálnej stopy. Dňa 15. septembra 2009 bolo oznámené, že obe strany vyriešili svoje právne spleti a Satrianiho žaloba vychádzajúca z porušenia autorských práv bola zamietnutá, pričom obe strany potenciálne súhlasili s mimosúdnym vyrovnaním.
 • To sa dostalo na prvé miesto v rebríčkoch Hot 100, Hot Digital Songs, Adult Top 40 Airplay, Triple A Airplay, Modern Rock Airplay a Adult Contemporary. Bola to prvá pieseň, ktorá dosiahla najvyššiu pozíciu vo všetkých šiestich zápasoch.
 • To vyhralo za Pieseň roka na udeľovaní cien Grammy v roku 2009. Coldplay to predviedli vo vysielaní, kde album získal aj za najlepší rockový album. Chris Martin po vybojovaní ceny Metallica vysvetlil: „Nie sme najťažší z rockových kapiel - sme skôr ako vápenec, trochu mäkší, ale rovnako očarujúci.“
 • Ži život bol najpredávanejším albumom na svete v roku 2008 so 6,8 miliónmi predaných kópií. AC/DC Čierny ľad bol druhým najpredávanejším v roku 2008, za ním nasledoval Ach mami! soundtrack.
 • Okrem žaloby Joe Satriniho Yusuf Islam tvrdil, že sa to podobá na jeho pieseň „Foreigner Suite“ z roku 1973, ktorú nahral pod svojim starým menom Cat Stevens. Bubeník skupiny Coldplay Will Champion reagoval na tvrdenia o plagiátorstve komu HamptonRoads.com tvrdením, že skupina je obeťou ich úspechu. Champion povedal: „Je to ťažké, keď vás ľudia obvinia z krádeže niečoho, keď viete, že ste to neurobili. Takže akceptujeme, že je to časť územia, a vieme, že to sú len z nejakého dôvodu, len Boh vie, prečo, úspešné piesne, ktoré sa zdajú byť tie, ktoré sú obvinené z krádeže. Tak choď na to. ' Dodala: „Existujú prvky našej hudby, ktoré som počul v hudbe iných ľudí. Je to zaujímavé, ale veľmi ťažko definovateľné. V oktáve je iba osem nôt a nikto ich nevlastní. A pravdepodobne existuje asi 12 000 skladieb, ktoré majú presne rovnaký priebeh akordov. Myslím si, že to spočíva v úmysle ukradnúť, čo sme určite nikdy neurobili a nikdy by sme to neurobili. Je to nešťastné, ale je to tak, ako ľudia sú. To je všetko. Sme presvedčení, že sme neurobili nič zlé. “
 • To si prevzalo ocenenie Pieseň roka na 29. ročníku ASCAP Awards v Londýne.
 • Bola to zvolená Festivalová hymna roka na úplne prvých európskych festivalových cenách, ktoré sa konali 13. januára 2010.
 • Weezer zverejnil živý cover tejto piesne medzi sériou bonusových skladieb na edícii Deluxe ich albumu Hurley .
  Bertrand - Paríž, Francúzsko
 • Coldplay otvorili svoj set na polčasovej show Super Bowl 2016 predstavením tejto piesne. Na pódiu v tomto segmente sa pripojili členovia Youth Orchestra Los Angeles (YOLA), ktorí pridali struny.

Zaujímavé Články