Aquarius/Let the Sunshine In by The 5th Dimension

Zistite Svoj Počet Anjela

 • Toto bolo napísané pre rockovú operu Vlasy , kde sa stala hymnou pre mladých ľudí, ktorí si nechali narásť vlasy a protestovali proti vláde USA. V knihe V čase, keď sme sa dostali na Woodstock: Veľká rock'n'rollová revolúcia z roku 1969 , Bruce Pollock píše:

  Medzi mnohými ľuďmi, ktorí v roku 1968 volali vydavateľovi kvôli tajomstvu vlasov, bol producent z L. A. Bones Howe, ktorý spolupracoval s 5th Dimension od prípravy albumu „Up-Up and Away“ na ich prvom albume v roku 1967. produkoval hity pre Turtles ('It Ain't Me Babe') a Association ('Windy'); bol osobným hosťom Lou Adlera na popovom festivale v Monterey, kde bol azda jediným mužom zo západného pobrežia, ktorý ocenil hrozný výkon Laury Nyro. Neskôr odovzdal 5th Dimension Laurin ' Stoned Soul Picnic ', pre ktorý to bol ich najväčší R&B hit. Pohyboval sa tam a späť medzi svojím domovom v L.A. a štúdiom v New Yorku, kde pracoval na vokáloch k albumu Stoned Soul Picnic, keď mu skupina povedala, že chcú urobiť 'Aquarius'.

  'Vec, ktorá ma na tom trápila, bola, že vyšli aj ďalšie vydania 'Aquarius',' povedal Bones, 'a žiadne nič neurobilo, takže som sa obával, čo urobíme, ak by to bolo iné. Išiel som sa pozrieť na show a je tam miesto, kde robia „The Flesh Failures“ a na konci piesne je len trojtakt opakovaná vec „Let the sunshine in“, kde sa Ragni hojdal cez pódium na lustri a diali sa všetky druhy šialenstva. To vo mne naozaj zostalo a vyšiel som z divadla s tým, že som zvedavý, či by som to mohol nalepiť na koniec 'Vodnára' a urobiť z toho koniec. Vrátil som sa teda do hotela a zavolal som vydavateľovi. Chcem tým povedať, že si nezahrávaš s hudbou z Broadway show. Svoju profesionálnu kariéru som začal v roku 1956 a vedel som veľa o tom, čo sa s pesničkami dá a čo nie. Povedal som, pozri, 5th Dimension by chcel nahrať 'Aquarius', ale rád by som z toho urobil zmes a chcel by som použiť posledné tri takty 'The Flesh Failures' a nechcem to urobiť to bez povolenia. Tak povedal dobre, môžeš ísť do toho.“

  Ďalším problémom bolo ísť ďalej a urobiť to. 'Rekord bol zostavený na jeseň 68 a viac-menej dokončený v januári 69,' povedal Bones. „Musel som urobiť veľa práce s mojím vokálnym aranžérom Bobom Alsivarom. Pretože nemohli spievať obe piesne v rovnakej tónine, museli sme urobiť moduláciu; prišli sme na to, ako urobím inštrumentálnu úpravu, aby sme si mohli vymeniť tóniny. Samotný záznam je výsledkom konglomerátu vecí. Začínal som ako jazzový hudobník a pomerne dobre poznám štandardný repertoár. Stále som premýšľal o piesni s názvom 'Lost in the Stars' a snažil som sa nájsť niečo, čo by vo vás vyvolalo takýto dojem. Opísal som to Billovi Holmanovi a on napísal, že v intre sú krásne dychové a sláčikové partie. Skladbu sme robili v L.A. a vokály v Las Vegas, kde sa otvárala 5. dimenzia pre Franka Sinatru. Pracovali sme v štúdiu v Las Vegas, kde ste museli zastaviť, keď išiel vlak. Raz, keď sme robili cvičné jazdy, keď prechádzal vlak, Billy na konci spustil ten riff 'och nech slnko...' tak som povedal, počkaj, dovoľ mi to dať na samostatnú koľaj na konci. Bolo veľa šťastných nehôd, vďaka ktorým bol rekord natočený.“

  To, že Age of Aquarius (harmónia, porozumenie, sympatie, dôvera, mystické kryštály, odhalenia) oznámené mainstreamovej Amerike piesňou už neodvolateľne ustúpilo vízii zákona a poriadku Richarda Nixona, ani v najmenšom znepokojilo Bonesa Howea. 'Vtedy som mal po tridsiatke; Nikdy som nebol súčasťou tejto kultúry,“ povedal. „Ale urobil som nahrávky, ktoré sa im páčili. Svoj život som strávila v štúdiu. Niekedy som išiel na Trip a Crescendo a všetky tie miesta na Sunset Strip, pretože som pracoval s toľkými ľuďmi. Bol som inžinier na 'Eve of Destruction', keď Mamas a Papas prišli spievať záložné vokály. Bol som tam prvý večer, keď tam boli, a urobil som ich prvé tri albumy.“


 • The 5th Dimension bola koncom 60. a začiatkom 70. rokov veľmi populárnou súbornou skupinou. Pôvodne ho tvorili Billy Davis, Jr., Marilyn McCoo, Lamonte McLemore a Ron Townson, ku ktorým sa rýchlo pridala Florence LaRue. Najprv sa nazývali Versatiles a za svoj vzostup vďačili Motown Records a Johnnymu Riversovi, ktorí si práve založili vlastnú nahrávaciu spoločnosť. Táto pieseň sa stala ich najväčším hitom a zostala na #1 šesť týždňov. The 5th Dimension predviedli niekoľko ďalších hitov v priebehu rokov až do roku 1975, kedy sa Davis a McCoo vzali a opustili skupinu. Pôvodná skupina sa v roku 1990 opäť zišla na turné, kde využili rastúcu nostalgiu po hudbe svojej éry. >> Kredit na návrh :
  Mike - Santa Barbara, CA


 • Stratená peňaženka viedla k nahrávke 5th Dimension 'Aquarius/Let the Sunshine In.' Po tom, čo hlavný spevák Billy Davis Jr. nechal svoju peňaženku v taxíku v New Yorku, člen Vlasy Našiel to produkčný tím. Pozval spevákov na šou na Broadwayi a inšpiroval ich k nahrávke 'Aquarius'; producent Bones Howe potom zlúčil melódiu s opakovanými slovami 'nechaj slnko dovnútra' od iného Vlasy pieseň The Flesh Failures.


 • Vek Vodnára je, keď je Slnko na jar v súhvezdí Vodnára. Najbližšie sa to stane v roku 2448. Momentálne sa nachádzame vo veku Rýb. >> Kredit na návrh :
  Derick - West Hartford, CT
 • Táto pieseň vyhrala cenu Grammy za nahrávku roka v roku 1970. Bolo to druhýkrát, čo skupina vyhrala nahrávku roka, dva roky predtým získala cenu za 'Up-Up and Away'.


 • Táto skladba sa vhodne dostala na Woodstock, ale nie od The 5th Dimension, ktorí na festivale nehrali. Počas svojho setu to predviedli Sweetwater, ktorí boli druhým počinom na pódiu.
 • Mnohí, ktorí počuli túto pieseň, predpokladali, že The 5th Dimension boli belošská skupina a v černošskej komunite si na to dali trochu tepla. Preto bolo také povznášajúce, keď na kultúrnom festivale v Harleme v roku 1969 zahrali 'Aquarius/Let the Sunshine In' pre 50 000 prevažne černochov. Toto vystúpenie môžete vidieť v dokumente z roku 2021 Summer Of Soul s komentárom Billyho Davisa a Marilyn McCoo. „To je jeden z dôvodov, prečo bolo pre nás účinkovanie v Harleme také dôležité,“ povedal McCoo. „Chceli sme, aby naši ľudia vedeli, o čo nám ide, a dúfali sme, že nás prijmú. Boli sme tak šťastní, že sme tam boli.“
 • Toto sa objavilo vo filme Forrest Gump a má vo filme veľkú úlohu 40-ročná Panna , kde na konci filmu herci spievajú pieseň v kostýmoch hippies na oslavu odkvitnutia panny. >> Kredit na návrh :
  Dawson - Draper, UT
 • Vo filme Apollo 13 , tam sú niektoré scény, kde astronauti natáčajú živé vysielanie z vesmíru zvnútra vesmírnej lode, aby ich mohli sledovať v televízii (živé vysielania boli bežne uvádzané na sieťovej televízii v prvých dňoch vesmírneho letu). Vo filme astronauti hrajú hru Normana Greenbauma Duch na oblohe “ ako hudba na pozadí a ústredná pieseň pre televízne vystúpenia. Astronaut z Apolla 13 Jim Lovell odvtedy uviedol, že skutočná pieseň použitá ako „Ústredná pieseň“ bola „Aquarius“, keďže Aquarius bol názov lunárneho pristávacieho modulu, ktorý nakoniec slúžil ako záchranný čln posádky, keď sa misia zvrtla. >> Kredit na návrh :
  Justin - Kanton, IL
 • Bývalý frontman skupiny Soul Coughing Mike Doughty použil refrén „Let the sunshine in“ ako refrén k skladbe „Fort Hood“, skladbe z jeho albumu z roku 2008. Golden Delicious . >> Kredit na návrh :
  Joshua - La Crosse, WI
 • Toto bolo použité na oboch sezamová ulica a Muppet Show . sezamová ulica v roku 1998 ho zmenil na „Telly's Aquarium“, kde ho spievajú ryby chované v zajatí. Muppets to použili na otvorenie 3. epizódy 316 v roku 1978 so skupinou Muppets, ktorých vlasy rastú, keď to spievajú.

Zistite Svoj Počet Anjela

Pozri Tiež: