New York, New York od Franka Sinatru

Zistite Svoj Počet Anjela

 • Napriek tomu, že si mnoho ľudí spája túto pieseň s Frankom Sinatrom, bola to práve Liza Minnelli, ktorá ju debutovala v rovnomennom filme z roku 1977, ktorý režíroval Martin Scorsese a kde Minnelli a Robert De Niro stvárnili ako hudobníkov a milencov. Pre film ju napísali John Kander a Fred Ebb, ktorí pre ňu napísali mnoho piesní, vrátane piesne Kabaret piesne „Možno tentokrát“ a „Áno“.

  Minnelliho verzia, vydaná ako singel, sa v roku 1977 dostala na #104.
  Sara - Silver Spring, MD


 • Frank Sinatra to začal predvádzať v roku 1978 na koncertoch v newyorskej Radio City Music Hall. Jeho verzia bola vydaná na jeho trojitom albume z roku 1980 Trilógia: minulosť, súčasnosť a budúcnosť , ktorá bola veľmi uznávaná a vrátila speváčku späť do očí verejnosti. „New York, New York“ sa rýchlo stalo jednou z podpisových piesní Sinatry.


 • Aj keď bolo o New Yorku napísaných veľa piesní, žiadna pieseň nevystihla hrdosť a eleganciu mesta tak, ako táto. Texty „Ak sa tam dostanem, urobím to kdekoľvek“ zhŕňa to, čo si mnoho Newyorčanov myslí o svojom meste: konkurencia je intenzívna, ale úspech je tu bohato odmenený a veľmi uspokojujúci. Pieseň zdôrazňuje osobnú zodpovednosť v znení „Je to na vás, New York, New York“, pretože je to miesto, kde nemôžete čakať na rozdávanie, ale máte príležitosť uspieť bez ohľadu na to, kto ste. Táto pieseň tiež spopularizovala New York ako „Mesto, ktoré nikdy nespí“, čo je pravda v doslovnom zmysle, že mnohé podniky sú otvorené 24 hodín, ale tiež v prenesenom zmysle, že sa od vás očakáva, že budete vždy v najlepšom.


 • Pieseň je napísaná z pohľadu zabávača, ktorý opúšťa malé mesto a snaží sa ho v meste dotiahnuť do konca. Namiesto toho, aby bol posadnutý ťažkosťami, ktorým bude čeliť, prijíma výzvy v očakávaní nového života v živom meste.
 • Sinatra pochádza z Hobokenu v New Jersey, ktoré je predmestím New Yorku. V roku 1978 sa etabloval ako legenda v zábavnom priemysle a jeho prevedenie tejto piesne jej dodalo dôveryhodnosť, akú nemohol priniesť žiadny iný spevák (Tony Bennett sa už zaradil do San Francisca). Sinatra bol v Las Vegas veľmi populárny, ale touto piesňou dal najavo, že na to, aby ste v New Yorku účinkovali, potrebujete byť ešte lepší. Ukrýval sa a bol známy ako vodca s mnohými spojeniami. Ak niekto mohol spievať o víťazstve a robiť to štýlovo, bola to Sinatra.


 • New York má dva prvoligové bejzbalové tímy: The Mets a Yankees. Mets sú považovaní skôr za tím pracujúcej triedy a majú tendenciu reprezentovať oblasti ako Queens, Long Island a do istej miery aj New Jersey. Yankees sú viac spájaní s Manhattanom, ktorý je centrom aktivít v New Yorku. Yankeeovci majú trvale najväčšiu mzdu v bejzbale a vyhrali najviac majstrovstiev. Samozrejme, že si privlastnili „New York, New York“, ktorý hrajú po každom domácom zápase, či už vyhrajú alebo prehrajú.
 • Toto bola posledná vydaná hitová pieseň Sinatra. Bol jedným z najobľúbenejších spevákov štyridsiatych a päťdesiatych rokov minulého storočia, ale preslávil sa, keď sa preslávila rock and roll hudba. Napriek tomu si udržal obrovské publikum, ktoré uprednostňovalo jeho starostlivo navrhnuté orchestrálne piesne pred gitarovým rockom a dospievajúcim popom, ktorý sa ujal. V roku 1980 mal 64 rokov - mnoho desaťročí okolo väčšiny umelcov v hitparádach. Napriek tomu prelomil top 40 piesňou „New York, New York“, ktorá mohla byť hitom už o 30 rokov skôr. 14. júna 1980 dosiahol číslo 32.
 • V roku 1993 to Sinatra nahrala s Tonym Bennettom na album Sinatry Duety . V roku 2006 to Michael Bolton pokryl svojim poctovým albumom Bolton Swings Sinatra .
 • Sinatrova verzia bola nominovaná na cenu Grammy za nahrávku roka. Prehralo to s „Plachtením“ od Christophera Crossa. „Niekto žartoval, že som porazil Sinatru, takže si budem radšej dávať pozor na chrbát,“ povedal Cross pre Songfacts.
 • Vo februári 1985 starosta New Yorku Edward I. Koch vyhlásil túto pieseň za oficiálnu hymnu mesta, aj keď v skutočnosti nikdy nebola oficiálna. Pieseň hrala na Kochovej pohrebnej službe v roku 2013.
 • Teri Hatcher spievala tento karaoke štýl v televíznom seriáli Zúfalé manželky v epizóde 2005 „Choď ďalej“. Jej postava Susan Mayerová tiež využila príležitosť a znechutila svojho bývalého manžela, ktorý sedel v hľadisku.

  Panstvo Sinatra a vydavateľ piesne nie sú príliš vyberaví na to, kde sa objavuje. Jedno z bizarných použití bolo vo filme z roku 1990 Gremlins 2: The New Batch , kde spievajú to zlé bábky pričom spôsobuje zmätok v meste.

  Medzi ďalšie použitia patrí:

  Televízny seriál:
  Obleky („Zuby, nos, zuby“ - 2017)
  Bez limitu („Blízke stretnutia“ - 2016)
  Modrá krv (Pilot - 2010)
  Škody („Vaše tajomstvá sú v bezpečí“ - 2010)
  Kráľ kráľovien („Chytanie pekla“ - 2005)
  Zastavený vývoj („Kráľovná jedného dňa“ - 2005)
  Sopranovci („Okolie pána Ruggeria“ - 2001)
  Futurama („The Lesser of Two Evils“ - 2000)
  Simpsonovci („Mesto New York vs. Homer Simpson“ - 1997)
  Neskutočný Hulk („Odsúdený“ - 1996)
  Bosom kamaráti („Šou musí pokračovať“ - 1981)

  Filmy:
  Preč dievča (2014)
  Ďalšia žena (2014)
  Dobrý deň na ťažkú ​​smrť (2013)
  Moneyball (2011)
  Hanba (2011)
  Priatelia s výhodami (2011)
  Brooklynské pravidlá (2007)
  Madagaskar (2005)
  Milostný vzťah (1994)
  Môže sa ti to stať (1994)
  Moje modré nebo (1990)
  Piatok 13. časť VIII: Jason berie Manhattan (1989)
  Kto je to dievča (1987)
  Sedmohradsko 6-5 000 (1985)
  Starman (1984)
  Môj zábavný Valentín (1983)
 • Táto pieseň, ktorá vyšla v roku 1980, prišla 40 rokov po tom, čo Sinatra naspievala pieseň „Už sa nikdy neusmejem“ s kapelou Tommyho Dorseyho, prvým hitom číslo 1 v novozaloženom rebríčku jednotlivcov Billboard (predchodca skupiny Hot 100).
 • Jay-Z referoval o tejto piesni vo svojom hite z roku 2009 Empire State of Mind ':

  Som nová Sinatra
  A keďže som sa sem dostal
  Dokážem to kdekoľvek
 • Toto sa vrátilo do rebríčka Hot 100 ako súčasť zmesi s piesňou „I Love New York“, ktorú odohralo obsadenie televízneho seriálu. Radosť v epizóde „New York“ z roku 2011.
 • V epizóde 2019 z Simpsonovci , „D'oh Canada,“ Homer to nazýva „Upstate New York“, pričom poukazuje na zlú infraštruktúru oblasti, alkoholizmus a klesajúci počet obyvateľov. Ukážkové texty:

  'Upchám si v tom srdce, štát New York'

  „Chcem spať v meste, ktoré sa nikdy neprebudí“

Zistite Svoj Počet Anjela

Pozri Tiež: