Jedna láska od Boba Marleyho a Wailers

Zistite Svoj Počet Anjela

 • Marleyho myšlienka bola, že každý na svete by mal prestať bojovať a stať sa jedným - podobný sentiment ako John Lennon. Predstavte si “a George Harrisona„ Give Me Love (Give Me Peace On Earth) “. Pieseň však skrýva hlbší zmysel ako jednoduché volanie po jednote. Niektoré texty sú o útlaku a o tom, ako hriešnici nakoniec zaplatia za svoje zlé skutky. Pre mnohých poslucháčov sa hlbšia správa stratí v zdrvujúcom refréne.


 • Marley napísal túto pieseň uprostred nepokojov na jamajských voľbách v decembri 1976. Marley podporoval Michaela Manleyho, keď vyhral voľby v roku 1972 a stal sa predsedom vlády Jamajky, ale o štyri roky neskôr bol Marley zďaleka najobľúbenejšou osobou na Jamajke, a odmietol zaujať politický postoj, pretože krajina bola rozdelená medzi Manleyho ľudovú národnú stranu a jamajskú stranu práce na čele s Edwardom Seagom.

  V krajine bolo veľmi násilné obdobie a Marley sa snažil zostať politicky neutrálny a zároveň ponúkať mier a prístrešie - jeho domov Hope Road bol akýmsi bezpečím pre ľudí, ktorí nemali kam ísť. Novinárka Vivien Goldmanová bola v tom čase s Marleym a spomína si, ako pracoval na „jednej láske“, keď sedel na svojej malej posteli, zatiaľ čo na druhom konci sedelo mladé dievča a v miestnosti sa schádzali ďalší návštevníci. Marley vytvorila pieseň, ktorá bola pokojná aj nahnevaná zároveň.


 • Raná verzia tejto piesne bola vydaná v roku 1965 (vydavateľstvom The Wailers) a bola vydaná ako singel na Jamajke. V roku 1977 Bob Marley & the Wailers vydali aktualizovanú verziu na serveri Exodus album, ktorý sa stal konečným prevedením a bol zaradený na 5. miesto vo Veľkej Británii.


 • Obsahuje časti piesne Impressions z roku 1965 „Ľudia sa pripravujú“. Líder Impressions Curtis Mayfield, ktorý napísal túto pieseň, mal na Boba Marleyho veľký vplyv a „Ľudia sa pripravujú“ obsahuje mnoho prvkov Marleyho posolstva: jednotu, spiritualitu a boj.

  Verzia „One Love“ z roku 1965 Mayfieldovi nepripisovala kredit, ale keď bola vydaná verzia z roku 1977, bola zaradená do kategórie „One Love/People Get Ready“ a bola pripísaná Marleymu a Mayfieldovi.
 • V Amerike bola jedinou verziou tejto piesne v rebríčku obsadenie televíznej šou Radosť , ktorý pieseň v roku 2010 priniesol #41.


 • Ben & Jerry's, výrobca zmrzliny známy svojráznymi príchuťami (vrátane „Cherry Garcia“, inšpirovaného filmom Grateful Dead's Jerry Garcia), pomenoval podľa tejto melódie pinta s banánovou príchuťou. Mixy zahrnujú karamelové a grahamové sušienky a znaky mieru v čokoláde. Podobný prípravok „Satisfy My Bowl“ vyšiel v Británii v roku 2014 na pamiatku 30. výročia Marleyho Legenda album.
 • Jason Mraz to spieval v a 2005 Gap commercial , v ktorom sa predstavili umelci, ktorí pri spievaní svojich obľúbených piesní nosili svoje obľúbené džínsy značky Gap. Mraz, ktorý považuje Marleyho za svoj idol v hudbe i živote, často koncertuje s Marleyho melódiami.
 • Toto bolo použité v niekoľkých filmoch, vrátane Shrek navždy (2010), Marley a ja (2008), Evan všemohúci (2007) a Reťazová reakcia (devätnásť deväťdesiat šesť).

Zistite Svoj Počet Anjela

Pozri Tiež: