Predstavte si Johna Lennona

 • Lennon nás žiadal, aby sme si predstavili miesto, kde veci, ktoré nás rozdeľujú, ako náboženstvo a majetok, neexistujú. Cítil, že by to bolo oveľa lepšie miesto.


 • Táto pieseň je silným politickým posolstvom pokrytým nádhernou melódiou. Lennon si uvedomil, že jemnejší prístup prinesie pieseň širšiemu publiku, ktoré dúfajme, že si vypočuje jeho odkaz: Ak chcete mier, musíte si ho najskôr predstaviť.
 • The predstav si koncept prišiel od Yoko Ono, ktorá bola veľmi otvorená a používala vašu predstavivosť. V roku 1964 vydala Grapefruit , kniha „návodov a kresieb“, ktorá stanovila lyrický koncept piesne. Tu je niekoľko príkladov jej „pokynov“:

  Predstavte si, že kvapkajú mraky
  Vykopte v záhrade dieru, do ktorej ich vložíte

  Predstavte si, že plačem a používam svoje slzy, aby som sa stal silnejším


  Grapefruit bol znovu vydaný v roku 1971 pred vydaním piesne. Toho júla sa John pripojil k Yoko v sérii podpisov kníh, kde ho z celého srdca podporoval, často v tričku s prebalom obalu knihy.


 • John Lennon túto pieseň napísal a nahral na svojom sídle v parku Tittenhurst na anglickom vidieku, kde sa s Yoko usadili v lete roku 1969. Keď sa presťahovali do Tittenhurstu, Beatles sa oficiálne nerozišli, ale boli na ústupe. a už by spolu nikdy nenahrali ( posledné fotenie Beatles sa tam uskutočnilo v auguste 1969).

  Lennon vydal s Yoko dva avantgardné albumy: Nedokončená hudba č. 1: Dve panny a Nedokončená hudba č. 2: Život s levmi . Koncom roku 1969 vydali ďalšie: Svadobný album , ktorý obsahoval zvuky zozbierané na ich svadbe a svadobnej ceste. V roku 1970, po kole prvotnej terapie krikom, Lennon vydal svoj prvý komerčne životaschopný album od skupiny Beatles, John Lennon/Plastic Ono Band s príspevkami Ringa Starra a produkciou Phila Spectora.

  Začiatkom roku 1971 Lennon vypracoval piesne pre nový album - „Imagine“ bol jednou z nich. V máji povolal do Tittenhurstu niekoľko svojich hudobných kohort, aby ich nahrali, vrátane Spectora, Georga Harrisona, basgitaristu Klausa Voormanna, klaviristu Nickyho Hopkinsa a bubeníkov Alana Whitea a Jima Keltnera. Nahrávali na akademickej pôde v štúdiu, ktoré nedávno postavil Lennon a ktoré nazval Ascot Sound Studios. Bola to geniálna atmosféra; zábery zo sedení ukazujú, že Lennon a jeho kohorty si užívajú spoločnosť toho druhého, ale tiež sa pustia do práce, keď príde čas na prácu - Phil Spector udržal relácie na dobrej ceste a Lennon bol náročný na svoje hudobné detaily. „Imagine“ bola jednou z prvých piesní, ktoré nahrali. S veľmi jednoduchým usporiadaním navrhnutým tak, aby zvýraznil text, to vyžadovalo len Lennonov spev a klavír, Voormannovu basu a Whiteove bicie. Struny boli neskôr prebité.
 • Lennon vzal na túto skladbu jediný úver skladateľa, ale neskôr povedal, že na konte mala byť aj jeho manželka Yoko Ono. 6. decembra 1980, dva dni predtým, ako bol zavraždený, Lennon urobil rozhlasový rozhovor s Andy Peeblesom pre BBC, kde vysvetlil: „To by sa malo považovať za pieseň Lennon/Ono, pretože veľa textov a konceptu pochádza z Yoko. Ale v ten deň som bol trochu sebeckejší, trochu viac macho a akosi som vynechal spomenúť jej prínos. Ale bolo to priamo mimo Grapefruit , jej kniha.'

  14. júna 2017 Národná asociácia vydavateľov hudby oznámila, že Yoko bude konečne pridaná ako skladateľka piesne „Imagine“. Stalo sa to na ceremónii, kde Yoko udelila cenu Centennial (pieseň storočia) za svoj prínos, po ktorej nasledovalo predstavenie piesne Patti Smith.


 • Čínski poslucháči mali problém s radou „bez vlastníctva“, pričom považovali Lennona za pokryteckého, pretože sa mal tak dobre. Yoko Ono sa tomu venovala v rozhovore pre rok 1998 s Nestrihané , kde o zámeroch svojho manžela povedala: „Úprimne si želal, aby nastal čas, kedy by sme sa všetci mohli cítiť šťastní bez toho, aby sme sa príliš zaoberali hmotnými statkami.“
 • Na dokumentáciu záberu boli natočené stovky hodín záberov Predstavte si relácie a následné akcie, vrátane presťahovania Johna a Yoko do New Yorku krátko pred vydaním albumu. V roku 1971 boli hudobné videá (alebo v tom čase známe ako „propagačné filmy“) zriedkavé, ale The Beatles boli na čele, vytvorili ich pre niektoré zo svojich piesní a natočili aj päť filmov. Yoko Ono bola výtvarná umelkyňa, takže mať okolo seba fotoaparáty nebolo pre tento pár veľký problém.

  Každá pieseň na albume dostala video a v roku 1972 bola zostavená do filmu s názvom Predstavte si . Klip k piesni „Imagine“ zobrazuje Johna a Yoko, ako kráčajú k vchodu do svojho domu v Tittenhurste, kde Lennon potom pieseň hrá na krídle v bielej miestnosti. Yoko nakoniec sedí vedľa neho na klavírnej lavici, kde spolu prežívajú intímny moment.

  Zábery k projektu boli neskôr použité v týchto filmoch:

  1988: Dokument Predstavte si: John Lennon
  2000: Gimme Some Truth - The Making of John Lennon's Imagine
  2019: John & Yoko: Above Us Only Sky
 • K tejto piesni sú priradené dva slávne klavíry Steinway: hnedý model Z vo vzpriamenej polohe v Lennonovom štúdiu a biele grand grand v jednej z miestností jeho panstva. Filmové zábery ukazujú, že Lennon najskôr pieseň napísal na stojato a potom ju spracoval na palube. Skúsil to nahrať na grand, ale miestnosť bola príliš veľká, čo spôsobovalo nadmerný dozvuk, a tak ju nahral v štúdiu na stojato.

  Grand je s piesňou spájaný viac, pretože je to tá, ktorú hrá v hudobnom videu a ktorá sa používa v propagačných obrázkoch - je to pôsobivejší vizuál ako vzpriamený.

  V roku 2000 George Michael zaplatil za stĺpiky viac ako 2 milióny dolárov a potom ich daroval múzeu Beatles v Liverpoole. Odvtedy bol „na turné“ po celom svete na podporu mieru. Veľký Lennon bol odoslaný do svojho bytu v New Yorku, kde Yoko stále žije. Predpokladá sa, že ho stále vlastní.
 • Mozaika na chodníku hlási slovo „Predstavte si“ v časti Central Parku venovanej Lennonovi. Oblasť sa nazýva Jahodové polia , a nachádza sa oproti Lennonovmu bytu, kde ho zastrelili.
 • Album „Imagine“ vydaný ako singel v Amerike sa vyšplhal na 3. miesto v novembri 1971. V Británii sa John a Yoko rozhodli nevydať ho ako singel, aby sa zamerali na svoju vianočnú hymnu mieru. Veselé Vianoce (vojna sa skončila) . ' V roku 1975 boli piesne „Imagine“ prvýkrát vydané ako britský singel a dosiahli #6. Krátko po Lennonovej smrti v roku 1980 bol znovu vydaný vo Veľkej Británii a 10. januára 1981 bol hit #1, kde zostal štyri týždne. 7. februára bol na 1. mieste nahradený Lennonovou „ženou“, čo bolo po prvýkrát, čo sa umelec nahradil na prvých miestach britských hitparád od čias, keď ho nasledovali The Beatles. Ona ťa miluje 's' Chcem držať tvoju ruku . '
 • Zásluhu na tom má The Plastic Ono Band, meno, ktoré Lennon použil pri niektorých svojich nahrávkach po odchode z The Beatles.
 • Lennon si pri písaní nemyslel, že by mala pieseň nejaký hitový potenciál. Po nahratí hrubej verzie vo svojom domácom štúdiu na svojom sídle v parku Tittenhurst Park urobil demo s „Imagine“ ako odvrátenou stranou svojho politického poteru „Gimme Some Truth“. Chcel nejaký pohľad na piesne, a preto pozval niekoľko novinárov a ďalších spolupracovníkov, aby si ich vypočuli. Ray Connolly z Londýnsky večerný štandard spomína Lennon, ktorý mu zahral demo a pýta sa: „Je to dobré?“ Connolly a ostatní, ktorí to počuli, museli Lennona presvedčiť, že dostal úder do rúk „Imagine“.
 • Yoko Ono to predviedla naživo na show v Budapešti v Maďarsku v roku 1986, ktorá bola zaradená do opätovného vydania jej albumu v roku 1997. Starpeace . Na svoj album z roku 2018 zaradila štúdiovú verziu Vojnová zóna .
 • 21. septembra 2001 to Neil Young vykonal na benefičnom telethone pre obete teroristických útokov na Ameriku. Špeciál v USA sledovalo takmer 60 miliónov ľudí.
 • Na poctu Lennona z roku 2001 to zaspievala Yolanda Adams s Billym Prestonom na organe. Preston hral na klávesy v niektorých piesňach skupiny Beatles, vrátane piesne „Get Back“.
 • Oasis použili klavírny úvod v piesni z roku 1996 Neobzeraj sa späť v hneve . '
 • V roku 2002 sa toto zaradilo na druhé miesto v prieskume Guinnessových rekordov ako najobľúbenejší britský singel všetkých čias, ktorý zverejnila „. Bohemian Rhapsody . '
 • Táto pieseň sa koncom roku 2000 trikrát vrátila do skupiny Hot 100 vďaka cover verziám Jacka Johnsona (#90, 2007, za kompiláciu Instant Karma: Medzinárodná kampaň Amnesty za záchranu Dárfúru ), David Archuleta (#36, 2008) a The Glee Cast (#67, 2009). Ďalšími umelcami, ktorí to pokryli, sú Joan Baez, Bruce Hornsby, Ray Charles, Eva Cassidy, Dolly Parton (feat. David Foster), Our Lady Peace a A Perfect Circle.
 • Táto pieseň hrá vo filme svoju rolu Forrest Gump . Gump (hrá ho Tom Hanks) vystupuje v talk show s Lennonom a hovorí o mieste, kde nie je žiadny majetok ani náboženstvo. Z toho vyplýva, že Gump dal Lennonovi nápad na pieseň.
 • Niektorí špekulujú, že táto pieseň obsahuje spätné správy. S bystrým uchom a obrovský predstavivosť , pri obrátení riadku „predstavte si všetkých ľudí“ sotva rozoznáte slová „vojna ľudí vedľa mňa“.
  Spencer - Los Angeles, CA
 • 13. septembra 1980 odohral Elton John bezplatný koncert v newyorskom Central Parku a zakončil ho skladbou „Imagine“. Toto predstavenie bolo tri mesiace pred Lennonovou predčasnou smrťou; Pred prehratím piesne Elton povedal: „Toto je pre môjho drahého priateľa, ktorý nebýva príliš ďaleko odtiaľto, tak ho spievajme dostatočne hlasno, aby to počul“ (Lennon býval len pár blokov od tejto časti Central Park). Okázalý Elton predviedol pieseň v kačici Donalda.
  Chris - Philly, PA
 • Lennon povedal, že táto pieseň je „prakticky komunistickým manifestom“. To je zvyčajne posledné, čo citát vidíme, ale Lennon dodal: „Aj keď nie som obzvlášť komunistický a nepatrím k žiadnemu hnutiu.“
  Adam - Mechanicsburg, PA
 • Julian Lennon sa podelil o svoje myšlienky na pieseň v dokumente z roku 2019 Len nad nami nebo : 'Nestrká to ľuďom do krku. Nie je to náboženské a nie je to politické - je to ľudskosť a život. Všetci veľmi chceme, o čom spieva, a myslím si, že preto je aj dnes pieseň taká dôležitá. Je smutné, že svet je stále v zlom. Prečo nie je možné v týchto snoch napredovať a uskutočniť ich? “
 • Džezový hudobník Herbie Hancock to zaznamenal ako stredobod svojho Predstavte si projekt . Jeho verzia obsahuje Jeff Beck, P! Nk, Seal, India.Arie, Konono č. 1 a Oumou Sangaré.
 • Podľa Yoko Ono, ktorá kontroluje práva na hudbu Johna Lennona, najčastejšia požiadavka, ktorú dostáva, pochádza od hudobníkov, ktorí chcú nahrať skladbu „Imagine“, ale zmeniť text „bez náboženstva tiež“, žiadosť, ktorú vždy odmietala.

  Znamená to teda, že môžete nahrať akúkoľvek skladbu, ale na zmenu textu potrebujete špeciálne povolenie? V zásade áno. Alex Holz u poskytovateľa licenčných a licenčných poplatkov za hudbu Limelight nám hovorí: „Umelcom sa môže poskytnúť“ určitý „priestor na prispôsobenie skladby štýlu vášho kapely (pokiaľ však nezmeníte základný charakter diela), aj keď textovo. zmeny/úpravy spravidla vyžadujú priame povolenie vydavateľa ako odvodené dielo. Každý skladateľ/vydavateľ/skladba je jedinečný a požiadavky sa líšia. '
 • Bola to posledná pieseň, ktorá sa hrala na WABC, než prešli z formátu Top 40 na talk rádio 10. mája 1982. WABC so sídlom v New Yorku bola po desaťročia najlepšou rozhlasovou stanicou AM v krajine. Dlho debatovali o tom, ktorá pieseň by mala byť ich rozlúčkou.
  Rob - Minneapolis, MN
 • Je to naťahovačka, ale niektorých zaujímalo, či Lennon zaradil do videa k tejto piesni správu. Lennon na začiatku nosí kovbojský klobúk a Yoko šperky, ktoré evokujú indiánsku kultúru. Mohlo by to byť akési posolstvo o tom, ako sa všetky kultúry stretávajú. Alebo to môže byť len to, čo sa rozhodli nosiť.
  Adam - Dewsbury, Anglicko
 • Pohyblivé predstavenie snímky „Predstav si“ sa uskutočnilo 14. novembra 2015 v Paríži v divadle Bataclan, kde predchádzajúcu noc zabili ozbrojenci pri teroristických útokoch 89 ľudí. Nemecký klavirista Davide Martello priniesol do divadla svoj klavír a zahral pieseň, kým mimo miesta konania smútili davy.

  Nasledujúcich niekoľko dní priniesol Martello klavír na každé miesto v Paríži, kde došlo k útokom, a pieseň tak predviedol na počesť.
 • Keď Nike v televíznych reklamách v roku 1987 použil pieseň Beatles „Revolution“, Yoko Ono sa pripojila k pozostalým členom skupiny a žalovala spoločnosť. V súdnom konaní sa ukázalo, že Yoko sa objavila v japonskej televíznej reklame na telefónnu spoločnosť, kde hrá 'Imagine'. Podľa súdnych dokumentov autorizovala použitie piesne a bolo jej zaplatených asi 400 000 dolárov. Prípad „Revolúcia“ zjednotil Beatles v ich opozícii voči používaniu piesní v reklamách, najmä preto, že tieto práva nekontrolovali - Capitol Records a Michael Jackson áno.
 • Na otváracom ceremoniáli zimných olympijských hier 2018 v juhokórejskom Pyeongchangu vystúpili štyria speváci z tejto krajiny s predstavením „Imagine“, z ktorých každý vystúpil s veršom. Speváci predstavili celý rad žánrov, vrátane K-popu, s Ahn Ji-youngom z dua Bolbbalgan4 a Ha Haun-woo rockovej skupiny Guckkasten, Jeon In-Kwon z rockovej skupiny Deulgukhwa a sólovým umelcom Lee. Eun-mi.

  Téma obradu bola „Mier v pohybe“ s posolstvom jednoty, keď športovci zo Severnej a Južnej Kórey vstúpili pod jednu vlajku.
 • Ben & Jerry's, tvorcovia skladieb „Cherry Garcia“ a „Phish Food“, pomenovali príchuť zmrzliny podľa Lennonovej úspešnej piesne v roku 2007. „Imagine Whirled Peace“ v dôchodku od roku 2013 bola karamelová zmrzlina zmiešaná s kúskami karamelových sušienok a čokoládovým mierom. znaky.
 • Nudí sa po šiestich dňoch samočinnej izolácie počas vypuknutia koronavírusu, Wonder Woman hviezda Gal Gadot jej zdvihla náladu tým, že pre ňu zostavila hviezdne obsadenie samostatný text k skladbe „Predstavte si“.

  Gadot začne chrliť Lennonovu kľúčovú cestu, než sa k nej pridajú ďalšie známe tváre, vrátane pôvodnej Wonder Woman, Lyndy Carter, Natalie Portman (Thor) a Mark Ruffalo (Hulk).

  Okrem Gadotových superhrdinov patria medzi ďalších účastníkov piesne aj Will Ferrell, Jamie Dornan, Amy Adams, Zoe Kravitz, Chris O'Dowd, Sia, Pedro Pascal, Eddie Benjamin, Leslie Odom Jr, Ashley Benson, Norah Jones, Jimmy Fallon, Cara Delevingne, Kaia Gerber, Labrinth, Annie Mumolo a Maya Rudolph.

  Izraelská herečka po zverejnení videa na Instagrame vysvetlila: „V posledných dňoch som sa cítila trochu filozoficky. Viete, že tento vírus zasiahol celý svet, každého. Nezáleží na tom, kto ste, odkiaľ ste. Sme v tom spolu.'

  Gadot dodal, že klip inšpirovali zábery z Talianska. Počas globálnej pandémie koronavírusu, ktorá krajinu prinútila zablokovať, domáci Taliani predvádzali hudbu zo striech a balkónov. Jedno video, ktoré sa stalo virálnym ukázal muža, ktorý na svojej trúbke hrá „Predstavte si“, keď jeho susedia spievajú z bezpečia svojich domovov.

  Podľa Johna Mayera bol pozvaný, aby sa pridal k montáži Gala Gadota „Imagine“, ale zle to pochopil a naspieval rovnomennú pieseň Ariany Grande.
 • John Legend, Keith Urban, Alejandro Sanz, Angélique Kidjo a Suginami Junior Chorus predviedli vopred nahranú verziu piesne počas otváracieho ceremoniálu olympijských hier v Tokiu 23. júla 2021. O aranžmán sa postaral Hans Zimmer. Ako pieseň znela, obrovská Zem z dronov sa otáčala nad olympijským štadiónom, zatiaľ čo atléti zastupujúci každú krajinu sa zhromaždili nižšie na otváracom ceremoniáli.

  Lennonova pieseň sa na olympiáde neuvádza prvýkrát. Bol tiež použitý na hrách v Atlante 1996 a Londýne v roku 2012.


Zaujímavé Články