Rocket Man od Eltona Johna

Zistite Svoj Počet Anjela

 • Prieskum vesmíru bol veľký v roku 1972; pieseň vyšla zhruba v čase misie Apollo 16, ktorá poslala mužov na mesiac už piatykrát.

  Inšpiráciou pre texty Bernieho Taupina však bola poviedka Raketový muž Autorom je Ray Bradbury. Autorská sci-fi rozprávka je rozprávaná z pohľadu dieťaťa, ktorého otec astronaut má zmiešané pocity pri odchode z rodiny, aby mohol vykonávať svoju prácu. Bol publikovaný ako súčasť zborníka Ilustrovaný muž v roku 1951.

  Bradburyho príbeh bol základom pre ďalšiu pieseň s názvom „Rocket Man“, ktorú vydala ľudová skupina Pearls Before Swine (v čele s Tomom Rappom) v roku 1970. Taupin hovorí, že táto pieseň mu dala nápad na vlastnú skladbu „Rocket Man“ ( Je všeobecne známe, že pesničkári sú veľkí zlodeji, a toto je perfektný príklad, “povedal). V piesni Pearls Before Swine sa dieťa už nemôže pozerať na hviezdy po tom, čo jeho otec astronaut zahynie vo vesmíre.


 • Producentom je Gus Dudgeon, ktorý spolupracoval s Davidom Bowiem na jeho piesni z roku 1969. Vesmírna zvláštnosť . ' Obe piesne majú podobný predmet a veľa ľudí obvinilo Eltona z podvádzania Bowieho, čo Elton aj Bernie Taupin popierajú.


 • Úvodný text prišiel k Berniemu Taupinovi, keď šoféroval neďaleko rodičovského domu v anglickom Lincolnshire. Taupin povedal, že musí napísať svoje nápady hneď, ako sa mu objavia v hlave, alebo by mohli zmiznúť, a tak sa vybral po niektorých zadných cestách tak rýchlo, ako len mohol, aby sa dostal k domu, kde by mohol napísať svoju myšlienku. : 'Včera večer, pred letom, mi zbalila kufre. Nulová hodina, 9:00, a dovtedy budem vysoký ako drak. “

  Odtiaľ prišiel s piesňou o mužovi, ktorého v rámci vedeckého experimentu pošlú žiť do vesmíru.


 • Pieseň je možné interpretovať ako symbol toho, ako sú rockové hviezdy izolované od svojich priateľov, rodiny a skutočného sveta tými, ktorí majú silu v hudobnom priemysle. Niektoré lyrické analýzy ako súčasť teórie izolácie rockovej hviezdy:

  „Vypaľujem mu tu poistku sám“ - Raketový vesmír po javisku.

  „Vyšší ako drak“ - Pocit mimo boxu, ktorý sa nazýva normálny.

  'Mars' - 'Miesto, kde je, keď je vysoko; nepotrebujete vychovávať deti, keď ste závislí. Je to „chladné“ miesto, je závislým a je väčšie ako život, keď chcete byť „normálny“ a zároveň „raketový“.
 • V tejto piesni je najčastejšie nepočuteľným textom pieseň „Rocket Man, ktorý tu sám vypaľuje poistku“. Toto bolo stredobodom roku 2011 reklama na Volkswagen Passat , kde ľudia prišli so všetkými druhmi interpretácií posledných niekoľkých slov: telefón, lacná kolínska voda, obytný automobil, provolone. Pár v Passate dokáže správne interpretovať slová vďaka prémiovému zvukovému systému automobilu a všetko je v poriadku. Nebolo to prvýkrát, čo bola pieseň použitá v reklame; bol tiež uvedený v reklamách na AT&T.


 • „Rocket Man“ sa stal prezývkou pre Eltona Johna. Podľa prezývok založených na piesňach je to dobré a Elton to prijal (Madonna nenávidí prezývku „Material Girl“). V roku 1973 založil nahrávaciu spoločnosť s názvom Rocket Records, čo bolo vydavateľstvo, ktoré vydalo comebackové piesne Neila Sedaku. V roku 2019 bol uverejnený životopisný film (uvádzaný ako „hudobná fantázia“) Raketový muž bol prepustený v hlavnej úlohe s Taronom Egertonom ako Eltonom Johnom.
 • Okolo 2:20 prichádza do mixu nejaký syntetizátor, ktorý zvýrazňuje vesmírny motív. Elton nehral v syntetizátoroch, a tak to zahral štúdiový inžinier menom Dave Hentschel. Hentschel prevádzkoval syntetizátor ARP 2500 v londýnskom Trident Studios, kde producent Gus Dudgeon nahral a predfilmoval album. Keď Dudgeon zistil, že majú syntetizátor, ktorý bol predstavený v roku 1971, nechal ho hrať Hentschel a nakoniec ho použil vo finálnom mixe.

  Hentschel opäť prijal hovor Zbohom Žltá tehlová cesta album, keď ho Dudgeon nechal vytvoriť úvodnú sekciu „Pohreb pre priateľa / Láska klamá“ na ARP. Vo filme z roku 1977 Blízke stretnutia tretieho druhu , ARP 2500 hrá noty, ktoré vyvolávajú mimozemšťanov.
 • Keď Elton hral v roku 1979 v Sovietskom zväze, bolo to v programe uvedené ako „kozmonaut“.
 • To bol do tej doby Eltonov najväčší hit, čím sa predstihol jeho prvý vstup do Top 10, “ Tvoja pieseň . ' Malo to obrovský vplyv na jeho psychiku, pretože mu to dodalo sebavedomie, že vedel, že svoju kariéru v hudbe dokáže udržať.
 • Prezývka baseballového nadhadzovača Rogera Clemensa bola „The Rocket“ (Raketa), čo viedlo k množstvu vynikajúcich videí s pomalým pohybom, pri ktorom táto pieseň hrala v pozadí. Prezývku si vyslúžil vďaka svojmu vynikajúcemu fastbalu, ale neskôr sa dostal pod kontrolu, keď sa liga dozvedela, že jeho raketovým palivom mohli byť steroidy. Clemens poprel obvinenia a nikdy nebol odsúdený za užívanie steroidov.
 • Kate Bush o tom informovala v roku 1991 pre poctový album Eltona Johna s názvom Dve izby (odkaz na Johna a Taupina, ktorí píšu oddelene). Jej verzia sa v Británii umiestnila na 12. mieste.

  Povedal Bush NME že je to jedna z jej najobľúbenejších piesní všetkých čias. 'Pamätám si, ako som to kúpil, keď to vyšlo ako singel od Eltona Johna,' povedala. „Nemohol som to prestať hrať - veľmi sa mi to páčilo. Väčšina umelcov v polovici sedemdesiatych rokov hrala na gitare, ale Elton hral na klavíri a ja som sníval o tom, že budem môcť hrať ako on. '

  Keď roky Elton a Bernie Taupin požiadali Busha, aby nahral jednu zo svojich piesní Dve izby , vybrala si „Rocket Man“. Dali jej úplnú tvorivú kontrolu, čo bolo pre speváčku vzrušujúce a trochu skľučujúce. 'Chcela som to odlíšiť od originálu a myslela som si, že by mohla byť zábava premeniť to na reggae verziu,' povedala. 'Veľa to pre mňa znamenalo, že si to vybrali ako prvé vydanie albumu.'
 • William Shatner predviedol hovorenú verziu tejto piesne pri udeľovaní cien Science Fiction Film Awards 1978, ktorej bol hostiteľom. Úvod predviedol Bernie Taupin.
  John - Lancaster, CA
 • Na show v Anaheime v Kalifornii 22. augusta 1998 sa Jim Carrey pridal k Eltonovi za duet tejto piesne. Carey podal skutočný výkon, než si sadol za klavír a oprel si hlavu o klávesy.
  Bertrand - Paríž, Francúzsko
 • V epizóde televíznej show Family Guy , Stewie robí hovorenú verziu tejto piesne.
  Jesse - Chicago, IL
 • Toto bolo použité v roku 2017 reklama pre Samsung Gear VR kde sa pštros naučí lietať po použití leteckého simulátora v zariadení.
 • Americký prezident Donald Trump vo svojom prejave v OSN 19. septembra 2017 vykorenil severokórejského vodcu Kim Čong -una a označoval ho kvôli svojmu raketovému programu za „raketového muža“. 'Rocket Man je na samovražednej misii sám za seba,' vyhlásil Trump. Táto pieseň začala okamžite byť trendová.

  Nebolo to prvýkrát, čo bola fráza použitá v tomto kontexte: Ekonóm položme otca Kim Čong -nama, Kim Čong Ila, na obálke z ich vydania z 8. júla 2006 s titulkom „Rocket Man“.

  Trump je fanúšikom piesne a často ju hrával na svojich predvolebných mítingoch. Bernie Taupin však nesúhlasil s prezidentovým použitím titulu. „Kontext mi vadil,“ povedal Wall Street Journal . „Myšlienka, že tretia svetová vojna by mohla začať používaním názvu mojej piesne, bola znepokojujúca. Tiež mi bolo nepríjemné, že niečo moje, čo bolo kultúrne ikonické, môže byť použité takýmto spôsobom. '

  „Ale čo som mohol robiť? Zažalovať ho za kultúrne privlastnenie? “ Pokračoval Taupin. „Ako skladateľ nie ste schopní niečo také zastaviť. Ak však používanie „Rocket Man“ prinesie mier, budem veľmi rád, keď si za to môžem plne vziať kredit. “
 • Americká vidiecka skupina Little Big Town pokryla pieseň za poctivý album Eltona Johna 2018 Reštaurovanie . Ich verzia obsahuje zvuky z misie NASA Juno. Projekt Juno preskúmal planétu Jupiter, ktorá odhaľuje niektoré z tajomstiev planéty a zvuky z rádiového nástroja Juno's Waves boli prelínané harmonikami Little Big Town.

  „Jeden z hlavných dôvodov, prečo sme si vybrali„ Rocket Man “, bol ten, že nás tak fascinoval, samozrejme, nielen Elton John, ale aj používanie zvukov z projektu Juno, takže sme mali všetky tieto zvuky Jupitera,“ povedal Little Big. Mestská Karen Fairchild.

Zistite Svoj Počet Anjela

Pozri Tiež: