Príbeh O.J. od Jay-Z

 • Tu sa Jay-Z dotýka rôznych aktuálnych bodov rozhovoru v rámci afroamerickej komunity. Názov piesne a háčik sú o farebnosti.

  O.J. ako: „Nie som čierny, som O.J.“ ... dobre

  Táto lyrika je odkazom na O.J. Simpsonov slávny výrok („Nie som čierny, som O.J.“) počas procesu s tým, že dokáže uniknúť farbe svojej pokožky. Zdá sa, že Jay spochybňuje Simpsonovo vyhlásenie.


 • Medzi ďalšie témy, ktorých sa Jay-Z dotýka počas tejto piesne, patria témy čierneho vlastníctva, sociálno-ekonomická a obchodná múdrosť. Pre iHeartRadio vysvetlil:

  '' The Story of OJ 'je skutočne pieseň o nás ako kultúre, ktorá má plán, ako to posunieme dopredu. Všetci zarábame a potom všetci prichádzame o peniaze, obzvlášť ako umelci. Ale ako, keď máte nejaký typ úspechu, premeniť to na niečo väčšie. '
 • Pieseň sa začína ukážkou piesne Niny Simone z roku 1966 s názvom „Štyri ženy“, koncepčnou skladbou o tom, ako mnohým čiernym ženám vymyli mozog, aby nenávideli svoje telo. Výrobca č. I.D. požičiava si tiež bubnové kopy z albumu „Kool's Back Again“ spoločnosti Kool & the Gang.


 • Na réžii animovaného videa sa podieľali Mark Romanek a samotný Jay-Z. Romanek predtým získal Cenu MTV Video Music Award za najlepšiu réžiu za prácu na Jayovom filme „99 problémov“.
 • Rozhovor počas TIDAL 8-minútového dokumentu s názvom Poznámky pod čiarou k „Príbehu O.J.“ , Jay-Z sa zamyslel nad textom piesne „Nie som čierny, som O.J“:

  „Máme tendenciu ako černosi - pretože sme nikdy nemali nič, čo by bolo pochopiteľné - dostať sa na miesto, kde si myslíme, že sa oddeľujeme od kultúry. Ako kde O.J. sa dostane do priestoru, kde bude hovoriť: „Nie som čierny, som O.J.“ ... Nikdy som nemal nižší komplex. Ja som pravý opak, bol som voči systému vzdornejší. Takto skončíte v uponáhľaní, máte pocit, že vám bola rozdaná neférová ruka a používate podvodnú kartu. Musíte žiť na druhej strane zákona.

  Keď som vstúpil do tohto podniku, pamätám si, ako som Ty Tymu povedal: „Človeče, mňa nič z toho nezaujíma.“ Bol som tým, kým som bol. Mimochodom, môj prvý album vyšiel, keď som mal 26 rokov. V tom čase som teda ako plne vyvinutý človek. Cítil som, kto som, a pevne som veril vo svoj talent. Takže som sa nikomu neodkladal ... Bude potrebné, aby to sprchy urobili a nedostali sa do toho bodu a potom sa premenili na: 'Nie som čierny, som O.J.'


 • Jeden z Jayových textov z piesne podnietil kritikov k obvineniu z antisemitizmu:

  Zaujímalo vás niekedy, prečo Židia vlastnia všetok majetok v Amerike?
  Takto to urobili


  Hova obhajoval použitie nadsázky počas rozhovoru s Rapový radarový podcast tvrdiac, že ​​kontext piesne ho oslobodzuje:

  „Je pre mňa ťažké to brať vážne, pretože som zveličil každý čierny obraz na svete. Ak v židovskej komunite nemáte problém s tým, že ten chlap zje melón. Ak s tým nemáte problém a to je jediný riadok, ktorý si vyberiete, potom ste pokrytec a nemôžem to riešiť skutočným spôsobom, musím to nechať tam, pretože to bolo prehnané.

  Samozrejme viem, že Židia nevlastnia všetok majetok v Amerike, ale bolo to preháňanie podobne ako rasistická karikatúra. Kontext je všetko a kontext tejto piesne načrtáva to, čo sa snažím povedať, a pointou, ktorú sa snažím predniesť, je vlastne: „Chlapci, urobili ste to správne.“


Zaujímavé Články