Aký nádherný svet od Louisa Armstronga

 • S orchestrálnym doprovodom a bohatým, štrkovitým vokálom od Louisa Armstronga znie „What A Wonderful World“ ako štandard zo 40. rokov, ale pieseň bola nahraná a vydaná v roku 1967, v tom istom roku „Daydream Believer“ a „Light My Fire“. boli veľké hity. Armstrong, titán vo svete jazzu, ktorý začal nahrávať v roku 1923, rozšíril svoju príťažlivosť v 50. a 60. rokoch 20. storočia vystupovaním v rôznych televíznych reláciách a skladbami ako „Blueberry Hill“ a „Mack The Knife“. V roku 1964 mal v USA hit číslo 1 so skladbou Hello, Dolly! ,“ zrazil The Beatles z najvyššieho miesta počas Beatlemánie. V čase, keď nahral skladbu What A Wonderful World, mal 66 rokov a blížil sa koniec kariéry; zomrel v roku 1971 na zlyhanie srdca vo veku 69 rokov.


 • Jednu z najoptimistickejších a najpovzbudzujúcejších piesní, aké boli kedy vymyslené, „What A Wonderful World“ napísali Bob Thiele a George Weiss. Thiele bol producentom pre ABC Records, ktorá nedávno podpísala zmluvu s Armstrongom. Bol ponorený do jazzu, pracoval na piesňach pre Johna Coltrana, Sarah Vaughan a Dizzyho Gillespieho. Weiss bol skladateľ, ktorý pomohol vytvoriť hitovú verziu 'The Lion Sleeps Tonight'.
 • Pieseň je o ocenení krásy nášho okolia. Armstrong sa s tým skutočne spojil a podal veľmi presvedčivý vokál. Armstrong sa oženil so svojou manželkou Lucille v roku 1942 a krátko nato sa pár presťahoval do štvrti Corona v Queens v New Yorku, kde ešte žili, keď v roku 1967 nahral pieseň. Múzeum domu Louisa Armstronga , čerpal zo života v tejto štvrti ako inšpiráciu pre svoj vokál. 'Videl som, že na ten blok prišli tri generácie,' povedal. „Všetci sú so svojimi deťmi, vnúčatami, vracajú sa za strýkom Satchmom a tetou Lucille. Preto môžem povedať: 'Počujem deti plakať, sledujem, ako rastú, naučia sa oveľa viac, potom sa to nikdy nedozviem.' A môžem sa pozerať na všetky ich detské tváre. A dostal som ich fotky, keď mali päť, šesť a sedem rokov. Takže keď mi podali tento 'Úžasný svet', nehľadal som ďalej, to bolo ono.

  Armstrong priniesol rovnaký druh radosti do hry na trúbku. 'Len myslím na všetky moje šťastné dni a spomienky a poznámky vychádzajú,' povedal.


 • Louis Armstrong je pravdepodobne najznámejším trúbkarom v histórii, no v tejto skladbe nehral na svoj charakteristický nástroj. Počas živých vystúpení držal trúbku, ale nehral na nej.
 • 'What A Wonderful World' beží len 2:17 a opakuje refrén ('A ja si myslím, aký úžasný svet') len po dvoch riadkoch verša. Krátky čas prehrávania bol typický pre popové piesne tej doby; kompaktnejšie melódie boli obľúbené u rozhlasových staníc, pretože ich mohli hrať viac.


 • Pieseň bola nahraná v Las Vegas 16. apríla 1967 po tom, čo Armstrong odohral polnočnú show v Tropicane. Nahrávalo sa naživo s orchestrom na stretnutí, ktoré sa konalo v United Recording Studio a trvalo od 2:00 do 6:00. Spolu s nepárnou hodinou sa vyskytli aj ďalšie výzvy. Artie Butler, ktorý to zariadil, si spomenul na vlaky prechádzajúce okolo uprostred ťahov. Armstrong, ktorý bol pravdepodobne vyčerpaný, reagoval pohotovo. 'Pamätám si, ako sme sa s Louisom nahlas smiali, až to bolelo,' Butler napísal . 'Vlastne sme sa na seba zavesili, aby sme nespadli od smiechu.'
 • V Amerike bola táto pieseň málo počutá, keď bola prvýkrát vydaná v roku 1967. Je to preto, že Larry Newton, šéf ABC Records, pieseň nenávidel a odmietol ju propagovať. Newton hľadal rýchle pokračovanie Armstrongovho hitu 'Hello, Dolly!' a lilting „What A Wonderful World“ nebol to, čo mal na mysli. Rôzne účty ho prinútili objaviť sa na nahrávacom stretnutí a pokúsiť sa to zastaviť, len aby bol zamknutý zo štúdia.

  Pieseň bola teda vydaná v Amerike s malou slávou, ale v Spojenom kráľovstve, kde bola vydaná na labeli HMV, sa dočkala bohatej propagácie a rozbehla sa, pričom v apríli 1968 dosiahla číslo 1 a stala sa najpredávanejším singlom roku na danom území.

  V Amerike sa Armstrong zo všetkých síl snažil presadiť skladbu, vystupoval s ňou na koncertoch a v televíznych vystúpeniach, ale v auguste 1968 sa v rebríčkoch zastavila na 116. mieste. O 20 rokov neskôr bola ocenená, keď bola použitá vo filme Robina Williamsa. Dobré ráno, Vietnam . Znovu vydaný, aby sa zhodoval s filmom, tentoraz sa umiestnil na 32. mieste a stal sa skladbou, ktorú si moderní poslucháči najviac spájajú s Armstrongom.
 • Spoluautor piesne, George Weiss, povedal, že melódiu napísal špeciálne pre Armstronga, ale najprv bola ponúknutá Tonymu Bennettovi, ktorý ju odmietol. Bennett pokračoval v coververzii piesne niekoľkokrát, vrátane duetu z roku 2003 s k.d. lang.
 • 'What A Wonderful World' sa stala charakteristickou piesňou Louieho Armstronga, ale nereprezentuje telo jeho diela, ktoré je definované jeho príspevkami k jazzu. Pomohlo to upriamiť pozornosť na jeho talent a získalo uznanie mimo jazzovej komunity. Tak ako sa skladba starnutím stávala populárnejšou, rástol aj Armstrongov odkaz; séria Ken Burns z roku 2001 Jazz ho považuje za jedného z najvýznamnejších hudobníkov v tomto žánri.
 • V roku 2007 bol cover od Katie Melua a Evy Cassidy hitom číslo 1 vo Veľkej Británii. Bol to nezvyčajný duet, s vokálom Meluie prepojeným s hlasmi zosnulej Evy Cassidy. Charitatívny singel pre Červený kríž, singel bol dostupný iba v obchodoch Tesco, takže bolo prekvapením, že táto verzia predbehla konkurenciu.

  S úspechom tejto obálky sa Cassidy stala 13. počinom s posmrtnou špičkou britského rebríčka. Žiadny iný umelec nemal väčšiu medzeru medzi smrťou a ich debutovým posmrtným britským číslom 1. Cassidy zomrela na rakovinu 2. novembra 1996, pred 11 rokmi a mesiacom predtým, ako dosiahla vrcholnú pozíciu.

  „What A Wonderful World“ bola zároveň poslednou piesňou, ktorú Eva Cassidy predviedla na verejnosti. Ťažko liečená na liečbu rakoviny ju zaspievala na pietnom koncerte, ktorý pre ňu usporiadal 17. septembra 1996 v The Bayou vo Washingtone, D.C. Cassidy mala len skromnú základňu fanúšikov, ale po svojej smrti si získala uznanie v Spojenom kráľovstve, keď DJ z rádia BBC začala hrať piesne z jej posmrtného albumu Songbird . Album si získal popularitu a dostal sa na prvé miesto vo Veľkej Británii, takže keď sa v roku 2007 objavila vo verzii „What A Wonderful World“ s Katie Melua, britskí poslucháči ju poznali.
 • Joey Ramone to pokryl na svojom albume z roku 2002 Neboj sa o mňa , prepustený takmer rok po jeho smrti. Ramone príležitostne hral pieseň naživo dlho predtým, ako ju nahral. Vyjadrovalo to jeho optimistický pohľad na svet, aj keď stál zoči-voči smrti.
 • Použitie piesne v Dobré ráno, Vietnam je anachronizmus. Film sa odohráva v roku 1965 a je použitý v scéne, kde postava Robina Williamsa, skutočný DJ zo siete American Forces Network Adrian Cronauer, hrá pre americké jednotky umiestnené vo Vietname. Ako pieseň hrá, vidíme hrozné obrazy vojny, ostrý kontrast. Pieseň však vyšla až v roku 1967.
 • 66-ročný Armstrong sa stal najstarším umelcom, ktorý sa dostal na vrchol britského rebríčka, keď album „What A Wonderful World“ dosiahol v roku 1968 číslo 1. Štyri roky predtým sa Satchmo stal najstarším umelcom, ktorý nahral číslo 1 v USA, keď „Hello, Dolly“ ' dosiahnuť najvyššie miesto. Armstrongov rekord bol prekonaný v roku 2009, keď bol 68-ročný a 9-mesačný Tom Jones jedným z umelcov na obálke Comic Relief k ' Ostrovy v potoku .'
 • Inšpirovaný aktualizáciou Natalie Coleovej 'Nezabudnuteľný', kde duetovala so svojím zosnulým otcom Natom Kingom Coleom s použitím jeho vokálov, saxista Kenny G urobil posmrtný duet 'What A Wonderful World' s Louisom Armstrongom v roku 1999 pre jeho cover verzie. album, Klasika v kľúči G . Táto verzia je v podstate Armstrongov originál s pridaným saxofónom Kennyho G. Na koncerte hral zábery Armstronga, ako spieva pieseň na veľkej obrazovke.

  Kenny G dostal povolenie od Armstrongovho majetku na uskutočnenie nahrávky, no aj tak sa dostal do konfliktu s tým, čo nazýval „džezovou políciou“, ktorá mala pocit, že poškvrňuje Armstrongovu pieseň. Pat Metheny bol obzvlášť hlasný, príspevok na Jazz Oasis : „Týmto jediným pohybom sa Kenny G stal jedným z mála ľudí na svete, o ktorých môžem povedať, že ich naozaj vôbec nedokážem využiť – ako človeka pre jeho neuveriteľnú aroganciu čo i len uvažovať nad niečím takým, a ako hudobníka, za to, že sme sa rozhodli zdieľať pódium s jednou najdôležitejšou postavou našej hudby.“
 • Spájate túto pieseň s ' Over The Rainbow '? Ak áno, tu je dôvod:

  Havajský hudobník Israel Kamakawiwo'ole nahral skladbu What A Wonderful World v kombinácii s Over The Rainbow za svoj album z roku 1993 Tvárou vpred . Táto verzia sa časom stala veľmi populárnou a používala sa vo filmoch Hľadá sa Forrester , Zoznámte sa s Joe Blackom , a 50 prvých dátumov , ako aj v televíznom seriáli JE .

  V roku 2001 vydal Cliff Richard svoju vlastnú melódiu z týchto dvoch piesní, ktorá sa vo Veľkej Británii dostala na 11. miesto.

  Predtým, ako sa Eva Cassidy dostala na prvé miesto v Spojenom kráľovstve so svojou posmrtnou verziou „What A Wonderful World“, najväčším hitom Evy Cassidy na tomto území bola jej hra „Somewhere Over The Rainbow“, ktorá vyvrcholila na #42.
 • Hviezda country hudby Roy Clark nahrala túto pieseň na album z roku 2002 When Pigs Fly: Piesne, o ktorých ste si nikdy nemysleli, že ich budete počuť . Cevin Soling, ktorý bol výkonným producentom albumu, nahral pre tento projekt The Oak Ridge Boys skladbu Carry On Wayward Son a ich manažér Jim Halsey navrhol Clarka. Soling pre Songfacts povedal: 'Johnny Cash mal byť na nahrávke a ja som mal ísť na Jamajku, aby som s ním pracoval. A to bol jeden zo smutných telefonátov, ktoré som dostal... požičal si tam dom Elizabeth Barrett Browningovej a staval štúdio, takže som čakal na stavbu štúdia. Chystal sa robiť Zombies 'Time Of The Season' a potom krátko predtým, ako som tam mal ísť, mi zavolali, že je príliš chorý. Potom som sa o tom porozprával s Jimom Halseym a on povedal: 'No, ak to hľadáte, môžem získať Roya Clarka.' Tak vznikla skladba Roya Clarka. Práve to bolo na mňa hodené.“
 • Paula Cole to pokryla na svojom albume z roku 2021, Americká deka . Pre Songfacts povedala: „Hovorí sa, že jeden zo skladateľov piesne What A Wonderful World, George David Weiss, napísal pieseň špeciálne pre Louisa Armstronga v nádeji, že spojí ľudí všetkých rás – a myslím si, že to tak je. . V tomto období našej americkej histórie sme nedávno prežili niekoľko pekelných rokov a pri nahrávaní piesne som sa cítil dosť smutný. Myslím, že v mojom hlase môžete počuť smútok a dodáva skladbe trochu pátosu, čo sa mi páči.“


Zaujímavé Články