Year Of The Cat od Al Stewart

Zistite Svoj Počet Anjela

 • Keď 16. mája 2015 hral v Royal Albert Hall, Stewart hovoril o tejto skladbe:

  „Tento vznikol naozaj zvláštnym spôsobom. Tim Renwick predtým hral v kapele The Sutherland Brothers a mali klávesáka menom Peter Wood. V roku 1975 som bol na turné po Amerike a Peter Wood neustále, na každej zvukovej skúške, na ktorú som kedy išiel, hral tento riff na klavíri. Keď som to počul asi 14-krát, povedal som: ‚Vieš, niečo na tom je. Znie to akosi strašidelne a milo. Môžem k tomu napísať nejaký text?' A on povedal: 'Jasné, choď a napíš nejaké texty.'

  Ale to bola tá ľahšia časť. Najťažšie bolo napísať texty. Nakoniec som prišiel so súborom textov o anglickom komikovi menom Tony Hancock a pieseň sa volala 'Foot of the Stage.' Spáchal samovraždu v Austrálii a videl som ho tesne predtým, ako tam išiel, a vedel som, že niečo nie je v poriadku. A tak som o ňom napísal túto pieseň a refrén bol:

  Tvoje slzy padali ako dážď
  Na úpätí javiska


  Americká nahrávacia spoločnosť povedala: „Nikdy sme nepočuli o Tonym Hancockovi. Nevieme, kto to je.“ Takže, potom som si pomyslel, 'No, to je nepríjemné, takže ich vyženiem.' Tak som napísal pieseň o princeznej Anne s názvom 'Kôň roka'

  Princezná Anne odišla
  Na koni roka


  To sa im tiež nepáčilo.

  Začínal som strácať rozum, pretože som mal tento kus hudby navždy a nevedel som myslieť na žiadne slová. Mal som v tom čase priateľku a mala knihu o vietnamskej astrológii, ktorá bola trochu nejasná a bola otvorená v kapitole s názvom „Rok mačky“. Teraz je to, myslím, rok králika v čínskej astrológii. Nie som si príliš istý. Neviem veľa o mnohých veciach, ale poznám názov piesne, keď ju vidím, a to bol názov piesne.

  Ale potom ďalší problém: čo robíte? 'Rok mačky.' Okej dobre:

  Kedysi som mal zázvorovú Tabby
  A teraz mám zázvorového Toma
  Z toho prvého som bol nervózny
  Ten nový...


  Pomyslel som si: 'Nemôžeš písať o mačkách, je to smiešne.' A bol som úplne stratený a potom Casablanca V televízii prišiel film a ja som si pomyslel: 'Vezmem Humphreyho Bogarta a Petra Lorrea a uvidím, kam to zájde.'

  Tak či onak, medzi tým všetkým a vietnamskou astrológiou, sme prišli na toto. Ďakujem, Peter Wood, za napísanie hudby. Už nie je medzi nami, ale ďakujeme, Peter.“


 • Film Humphreyho Bogarta z roku 1942 Casablanca vyprodukoval obrovský hit s 'As Time Goes By', ale 'Year of the Cat' je najobľúbenejšou piesňou, ktorá je založená na samotnom filme (iný Bogartov film inšpiroval v roku 1981 hit Bertieho Higginsa 'Key Largo').


 • Stewart sa narodil v Škótsku a nahráva od roku 1967. Jeho piesne majú veľa veľmi chytľavých melódií, veľa historických a politických tém a veľa šikovných textov, ktoré akoby vykresľovali obrázky vo vašej mysli. Kedysi bol opísaný ako hlavný pisár anglickej hudby. >> Kredit na návrh :
  Steve - Worcester, Anglicko


 • Vo vietnamskej astrológii sa rok mačky nazýva aj rok králika - prichádza každých 12 rokov a má to byť rok bez stresu. Rok 1975, rok pred vydaním piesne, bol rokom mačky. Neexistuje však žiadna záruka, že Rok mačky, o ktorom Stewart spieval, bol 1975, pretože to mohol byť rok 1963, 1951, 1939, 1927 a tak ďalej. >> Kredit na návrh :
  Brian - Grand Forks, ND
 • Toto začalo ako úplne iná pieseň. Al Stewart pôvodne napísal text po zhliadnutí


  Vystúpenie britského komika Tonyho Hancocka, ktoré inšpirovalo prvú verziu tejto piesne, sa konalo v Bournemouthe v Anglicku v roku 1966. Hancock bol veľmi depresívny a predstavenie bolo katastrofou, keď komik vyšiel do popredia javiska a oslovil publikum priamo a vylieva si dušu. In Al Stewart: Skutočné životné dobrodružstvá folkrockového trubadúra Stewart cituje: „Prišiel na pódium a povedal: „Nechcem tu byť. Som úplne naštvaný na svoj život. Som úplný lúzer, toto je hlúposť. Neviem, prečo to jednoducho neskončím tu.“ A všetci sa smiali, pretože to bola postava, ktorú hral... tento druh posadnutej postavy. Pozrel som sa na neho a pomyslel som si, ó môj bože, On to myslí vážne. Toto je skutočné.“

  Hancock sa zabil v roku 1968 predávkovaním drogami. Mnohé zo Stewartových piesní majú alternatívne texty a on nebol spokojný so slovami inšpirovanými Hancockom, keďže nechcel využiť tragédiu tohto muža a okrem toho nikto v Amerike nevedel, kto Hancock je. >> Kredit na návrh :
  Mike - Edinburgh, Spojené kráľovstvo


 • Táto pieseň bola v Amerike veľkým hitom, ale Stewart zostal v tejto krajine inkognito, pretože jeho fotka nebola na albume ani na singli. „Podarilo sa mi prejsť po Sunset Strip a ísť do Tower Records, čo je epicentrum hudobného biznisu, a nikto ma nespoznal,“ povedal pre BBC v roku 2016. „Vždy sa mi to páčilo. Nie som typ človeka, ktorý by chcel, aby ma ľudia prenasledovali po ulici s autogramiádou. Úprimne povedané, rád som úplne anonymný, pretože ak sa stanete spisovateľom, čo som viac ako čokoľvek iné, musíte byť muchou na stene. Nechcete byť stredobodom pozornosti – chcete byť tým, kto to všetko vezme do seba.“
 • Album produkoval Alan Parsons. Parsons bol prominentným nahrávacím inžinierom dlho predtým, než dosiahol svoj vlastný sólový úspech. Predtým pracoval na albume Pink Floyd Odvrátená strana Mesiaca .
 • In Casablanca Bogart hrá Ricka Blaina, majiteľa marockého nočného klubu, ktorý láka utečencov, ktorí sa zúfalo snažia uniknúť z nacistami okupovanej Európy. Peter Lorre ako zákerný Ugarte využil ich ťažkú ​​situáciu a zavraždil dvoch nemeckých kuriérov pre tranzitné listy, ktoré kupujúcemu zabezpečia prechod do neutrálneho Portugalska:

  Prechádzate sa davom ako Peter Lorre
  Uvažovanie o zločine


  Rick je vyhodený za slučku, keď cez dvere prejde starý plameň Ilsa (Ingrid Bergman).

  Vychádza zo slnka v hodvábnych šatách a beží
  Ako akvarel v daždi


  Ilsa potrebuje listy, aby jej manžel, vodca českého odboja na úteku, mohol utiecť do bezpečia. Rick a Ilsa obnovia svoj románik a uvažujú o tom, že spolu zostanú, no on ju presvedčí, aby odišla so svojím manželom.

  Vieš, že raz ju musíš opustiť
  Ale zatiaľ zostaneš

Zistite Svoj Počet Anjela

Pozri Tiež: