Ťažký deň od The Beatles

 • Názov bol prevzatý z výrazu, ktorý Ringo hovoril. V rozhovore s DJ Daveom Hullom v roku 1964 Ringo vysvetlil: „Išli sme robiť prácu a pracovali sme celý deň a pracovali sme náhodou celú noc. Prišiel som stále v domnení, že je asi deň, a povedal som: „Bol to ťažký deň ...“ a pozrel som sa okolo seba a videl som, že je tma, a tak som povedal: „Noc!“ Prišli sme teda na „ťažký deň“.

  John Lennon použil vo svojej knihe frázu „Ťažký deň v noci“ Vo svojom vlastnom písaní predtým, ako bol použitý ako názov piesne alebo filmu. Použil to v novele (viac ako vinetka) s názvom „Smutný Michael“. Úryvok z textu: „Michael nemal v to ráno dôvod byť smutný (malý úbožiak): každý ho mal rád (chrasta). V ten deň mal ťažkú ​​noc, pretože Michael bol Cocky Watchtower. “
  Bertrand - Paríž, Francúzsko
 • John Lennon napísal túto pieseň, ktorá obsahuje dlhé, opakujúce sa poznámky, ktoré sú v populárnej hudbe neobvyklé. Ešte neobvyklejšie to Lennon spieval v glissando: „haaaard days night ...“. Melódia pripomína írsku ľudovú pieseň „Donall Og“ s rovnakým pentatonikom a malými glissandami. Také glissandy nájdete dokonca v anglickej balade „Three Babes“.

  Albert Goldman napísal vo svojej knihe z roku 1980 Životy Johna Lennona „Celá skladba je napísaná mixolydickým kľúčom, starým kľúčom, ktorý bol opustený na začiatku sedemnásteho storočia, ale je zachovaný v anglickej a írskej ľudovej hudbe.“
  Johan Cavalli, ktorý je hudobným historikom v Štokholme
 • Toto bola titulná pieseň k prvému z piatich filmov o Beatles. Získal dve nominácie na Oscara a bol hitom kritiky i publika. V tej dobe bolo natočených veľa filmov s hudobníkmi v hlavnej úlohe, ale väčšina z nich bola výkladnými skriňami spevákov a neboli veľmi dobré (myslím, že filmy Elvisa). Ťažký deň bolo prekvapením, pretože v skutočnosti malo filmovú hodnotu. Dokonca sa dobre predával, keď o mnoho rokov neskôr vyšiel na DVD.

  Keď bola uzavretá dohoda o vytvorení filmu, The Beatles sa v Amerike ešte neuchytili a boli od filmu dosť nízke očakávania, pretože o Beatles sa uvažovalo ako o výstrelku, ktorý čoskoro prejde. Na začiatku nakrúcania boli The Beatles obrovskí a bolo jasné, že film uvidí veľa ľudí. Štúdio zvažovalo vložiť do filmu viac peňazí, ale rozhodli sa dodržať pôvodný skromný rozpočet. Aby sa ušetrilo, natáčalo sa čiernobielo.
 • Film predstavil The Beatles ako štyri odlišné osobnosti, ktoré zmenili spôsob, akým boli uvádzané na trh. Predtým boli vždy prezentovaní ako jednotná skupina, ale ukázalo sa, že fanúšikovia radi vidia svoje rozdiely a začali sa s nimi jednotlivo spájať. Koncept zamerania sa na jednotlivé osobnosti v kapele pokračuje dodnes, pretože skupiny ako Spice Girls a Backstreet Boys sa uvádzajú na trh so zameraním na rôzne vlastnosti členov, čo umožňuje fanúšikom lepšie ich spoznať.
 • Posledná pieseň, ktorá mala byť vytvorená vo filmovom soundtracku, bola natočená vo filme, keď Ringo urobil svoje vyhlásenie, ktoré inšpirovalo pieseň (pôvodný názov filmu: Beatlemania). Walter Shenson, ktorý bol filmovým producentom filmu Ťažký deň “povedal pre PBS, že povedal Johnovi:„ Musíte napísať pieseň, ktorá bude obsahovať názov filmu “, a Shenson bol ohromený, keď John hneď na druhý deň prišiel s piesňou. Myslel si, že John sa tým bude zaoberať niekoľko dní alebo týždňov.
 • Phil Collins bol jedným zo školákov, ktorých priviedli ako komparz pre scénu vo filme, v ktorom účinkujú The Beatles. Strih neuskutočnil, ale o niekoľko rokov neskôr producent filmu poskytol Collinsovi zábery, ktoré v ňom boli, a nechal Collinsa pridať komentár k vydaniu DVD.

  Zábery ukázali, že Collins bol počas nakrúcania dosť rozladený, pretože ho viac zaujímalo počúvanie hudby, ako kamera.
 • Lennon spieval olovo a Paul McCartney spieval stredné sekvencie. John nechal Paula zaspievať strednú časť, pretože cítil, že Paul má na to vhodnejší hlasový rozsah. Prekvapivo trval na tom, že iba o rok skôr zaspieva vyššiu skladbu v piesni „From Me To You“, pretože povedal, že dokáže lepšie spievať lepšie ako Paul.
  Adrian - Wilmington, DE
 • Novinárska Lennonova priateľka Maureen Cleave tvrdí, že krátko pred nahrávaním navrhla miernu zmenu jedného z textov tejto piesne na ceste do štúdií Abbey Road.
  John - Londýn, Anglicko
 • Beatles to zaznamenali v deviatich záberoch vo štvrtok 16. apríla 1964. Bolo to napísané a zaznamenané o niečo viac ako 24 hodín. Muselo to byť vykonané rýchlo, keď bol názov filmu zmenený z „Beatlemania!“ na „ťažký deň“.
  Ben - Cheverly, MD
 • Beatles získali v 60. rokoch iba štyri ceny Grammy a jedna z nich bola za túto pieseň: V roku 1964. Vyhral za najlepší výkon speváckej skupiny. V tom roku Beatles vyhrali aj za najlepšieho nového umelca.
 • Na Super Bowle 2002, kde Paul McCartney účinkoval „Sloboda“, to Terry Bradshaw začal spievať s McCartneym, keď sa Paul pridal k hlasateľom Foxu na nakrúcaní.
 • Hotel Hard Day's Night bol otvorený v Liverpoole v roku 2003. Je hneď vedľa klubu The Cavern Club, kde The Beatles odohrali mnohé zo svojich raných predstavení.
 • Karikatúra Beatles vysielaná na serveri ABC v rokoch 1965-1969. V každom segmente by animovaná skupina (vyjadrená hercami) pred vykonaním jednej zo svojich piesní absolvovala nejaké dobrodružstvo. Úplne prvá epizóda sa volala „A Hard Day's Night“ - keď Beatles potrebujú na skúšanie tiché miesto, Ringo navrhne hrad, kde sa začnú rôzne príšery a vlkodlaci, keď chlapci začnú hrať. V návale šťastia bytosti radi počujú hudbu a The Beatles hrajú túto pieseň, zatiaľ čo Dracula a gang spolu tancujú.


Zaujímavé Články