Despacito od Luisa Fonsiho (predstavenie Daddy Yankee a Justina Biebera)

 • Luis Fonsi a jeho partnerka pre písanie Erika Enderová napísali túto latino -popovú/reggaetónovú pieseň so zámerom vytvoriť zábavnú melódiu, v ktorej by sa ľuďom chcelo tancovať. Pripomenul na Billboard časopis:

  „Pieseň rástla veľmi prirodzeným spôsobom, skutočne sa dostala do tejto konečnej verzie. „Despacito“ začalo melodickým háčikom, ktorý som mal iba s gitarou. Rytmus pre túto skladbu prišiel potom, ako som napísal texty, ktoré som napísal, ako keby som písal baladu. Sedel som s gitarou a gitarou som spustil tento cumbia vzor.

  Keď som mal písanie so svojou priateľkou Erikou Enderovou, povedal som jej: „Pozri, mám túto myšlienku a mám skoro napísaný zbor, ale napíšme o tom pieseň a urobme z nej zmyselný, zábavný, povznášajúci a tanečný druh. pieseň a nepremýšľajme o tom. ' Pretože mnohokrát, keď idete na tieto relácie písania, pokúšate sa vymyslieť tie najkrajšie balady s metaforami, ale v tomto prípade sme šli len s črevom.

  Potom, čo sme to napísali, som si nebol istý, či to chcem nechať ako skladbu cumbia/pop alebo jej dať túto mestskú injekciu. Tiež to nepovažujem za reggaetónovú pieseň, ale má v sebe tú reggaetónovú energiu a pre mňa je to nový pop. Mix popovej melódie a jemného mestského rytmu, ktorý vytvára to najlepšie z oboch svetov. '


 • Luis Fonsi sa pri nahrávaní piesne spojil so svojim kolegom z Portoriku Daddyom Yankeem. Vysvetlil: „Pustil som mu demo a povedal som mu, kam chcem s piesňou ísť, a hneď na to skočil. Podieľal sa na spájaní všetkých kúskov. Jeho spolupráca bola zásadná a práve to urobilo pieseň. '
 • Spýtal sa Billboard Časopis, ak vždy vedel, že pieseň bude úspešná, Fonsi odpovedal: „Keď som prvýkrát urobil demo tejto piesne, dal som ju bokom a pokračoval v spracovávaní ostatných piesní pre album. Ale z nejakého dôvodu táto pieseň vždy vynikla pred ostatnými.

  Keď som sa stretol so svojimi producentmi, počúvali to a v ten deň sme sa rozhodli nechať ostatných bokom a pracovať na filme „Despacito“. A keď sme počuli záverečnú pieseň, boli sme s Daddy Yankee aj ja prekvapení, že to znie silne, sviežo a odlišne.

  Ale na konci dňa nikto nevie, sú to jednoducho fanúšikovia, ktorí rozhodnú, či je pieseň úspešná alebo nie, a práve to robí túto kariéru výnimočnou. “


 • Pieseň je o sexuálnom vzťahu, ale je spievaná uhladene a romanticky, nie pomocou erotického jazyka. Španielsky názov sa prekladá do angličtiny ako „pomaly“.

  'Je to pieseň, ktorá hovorí o zmyselnosti, o zvádzaní, o sexe, ale veľmi elegantným spôsobom,' vysvetlila Erika Ender. Rádio ABC . 'Myslím si, že spôsob, akým to vyjadrujeme, je veľmi elegantný a veľmi úctivý.'
 • Hudobné video režíroval Carlos Perez. Natáčalo sa v decembri 2016 v štvrti La Perla a v bare La Factoría v San Juane v Portoriku. Klip ukazuje, ako Luis Fonsi a Daddy Yankee vystupujú počas účasti na rôznych večierkoch na ostrove, a predstavuje aj modelku Miss Universe 2006 Zuleyku Riveru. Fonsi vysvetlil časopisu Billboard:

  „Video bolo natočené v Portoriku, odkiaľ pochádzam, a oslavuje našu latinskú kultúru a to, kým sme; pohyb, tanec a rytmus sú vryté v mojich kostiach. Žáner, ktorý najviac počúvam, je salsa, takže sa na mňa ľudia pozerajú a vidia toho chlapíka, ktorý robí väčšinou romantické balady, ale vždy to bolo aj z druhej strany. Zachytáva to najlepšie z oboch svetov a myslím si, že to pomohlo úspechu piesne. '


 • 17. marca 2017 boli vydané dva remixy: sólová popová verzia a salsová verzia s portorikánskym hudobníkom Victorom Manuellom. O mesiac neskôr vyšiel ďalší remix, tentokrát s Justinom Bieberom. Kanadská popová hviezda spieva na trati v angličtine aj španielčine, pričom pre neho táto prvá znamená prvú.
 • Kolumbijská dvojica Mauricio Rengifo a Andrés Torres produkovala túto skladbu vrátane remixu. Dostať Bieberov vokál do práce bola výzva. „K piesni pristúpil úplne iným spôsobom,“ Rengifo povedal Billboard . „Jeho prvý verš bol úplne odlišný od toho, čo by urobil ktorýkoľvek latinský umelec. Bolo to veľmi pôsobivé a veľmi cool pre nás všetkých, byť svedkom toho, ako jeho hlas robí to, čo robí, a skutočnosti, že jeho prístup k americkým melódiám a americkým piesňam fungoval tak dobre na skladbu, ktorá nebola koncipovaná pre latinský trh. “
 • Pieseň sa vyšvihla na vrchol rebríčka jednotlivcov v mnohých krajinách sveta vrátane Argentíny, Kolumbie, Talianska, Mexika, Španielska a Venezuely.
 • Remixovaná verzia s Justinom Bieberom sa vyšplhala na prvé miesto v Británii a stala sa tak prvým britským lídrom v rebríčku Luisa a Daddyho, pričom Justinovi patrilo šieste miesto v kariére.
 • „Despacito“ bol prvým cudzojazyčným singlom, ktorý sa dostal na prvé miesto v Británii od Psyho piesne „Gangnam Style“, ktorá sa konala jeden týždeň na summite v septembri 2012. Poslednou piesňou, v ktorej sa španielčina dostala na vrchol, bola pieseň Loca People od Sak Noela v roku 2011. .
 • Remix Justina Biebera nahradil DJ Khalida Ja som ten ' #1 na Hot 100, pieseň, ku ktorej prispela aj kanadská popová hviezda. To znamenalo, že Bieber sa stal prvým umelcom, ktorý mal v rebríčku nových singlov číslo 1 v priebehu niekoľkých týždňov dozadu.
 • Bolo to vôbec prvýkrát za 21 rokov, čo pieseň v prvom rade v španielskom jazyku prekonala rebríček Hot 100. Predtým to bola pieseň Los Del Rio ' Macarena , “ktorý strávil 14 týždňov na samite v roku 1996.
 • Povedal Fonsi Billboard časopis o úspechu piesne v rebríčku hitparád. „Je úžasné vedieť, že väčšinou španielska pieseň je číslo 1. Jazyk nie je faktor. Hudba nás spája! '
 • Povedal Fonsi Génius ako ho kontaktovali v tých malých hodinách, keď Bieber skočil na remix.

  „Bol som vonku v Taliansku a robil som promo, boli tri hodiny ráno a snažil som sa vyspať. Od niekoho z môjho štítku mi zavolá: „Hej, musíme s tebou hovoriť. Práve nám zavolali z Bieberovho tábora a pieseň počul, keď bol na turné v Kolumbii. Videl, ako ľudia reagujú, miloval pieseň a chce urobiť remix. ' Hovoril som si: „Čo? Sú 3 hodiny ráno, človeče. Snažím sa zaspať. Prestaň sa motať. “

  Fonsi poslal Bieberovi reláciu a nasledujúci deň dostal prvý strih remixu. „Hovoril som si:„ To je šialené, “na fakt, že si našiel čas a urobil tento háčik v španielčine,“ spomínal. „V prvom rade je pre mňa ťažké spievať a som Portorikánka. Som plynulý. Je to také rýchle a trochu jazykové, texty refrénu. Pribil to. “
 • Justin Bieber dostal od fanúšikov obrovskú odozvu po zvrátenom výkone piesne počas vystúpenia v nočnom klube 1 OAK v New Yorku 17. mája 2017. Namiesto spevu španielskeho textu piesne zakričal:

  Nepoznám slová, a tak hovorím: „Dorito“
  Nepoznám slová, a tak hovorím: „Dorito“
  Nepoznám slová, preto hovorím „Dorito“
  Pomaly
  Zjedol som burrito
  Chcem len burrito


  Luis Fonsi obhájil spackané vystúpenie kanadskej hviezdy. 'Ten refrén nie je ľahké spievať, dokonca ani pre plynulých španielskych spevákov ako som ja,' povedal Valiaci sa kameň . 'Má to veľa textov, je to trochu krkolomné.'
 • Bola to vôbec prvá pieseň v španielskom jazyku, ktorá strávila 10 po sebe nasledujúcich týždňov v top 10 rebríčka Global Spotify Chart.
 • V júli 2017 spoločnosť Universal Music vyhlásila pieseň „Despacito“ za naj streamovanejšiu pieseň v histórii na celom svete a prekonala pieseň Justina Biebera „Sorry“. Universal si pripísal 4,6 miliardy zhliadnutí, čím porazil 4,38 miliardy za pieseň „Sorry“, ale zahŕňa pôvodný aj remix skladby „Despacito“. Z týchto streamov bolo 2,6 miliardy z pôvodného videa na YouTube, 426 miliónov zo zvuku remixu Bieber na YouTube, 1,1 miliardy na Spotify a zvyšok pochádza z iných služieb.
 • Luis Fonsi odsúdil venezuelského prezidenta Nicolasa Madura po tom, ako trať využil pri vystúpení v júli 2017 a vyzval voličov, aby sa zúčastnili nadchádzajúcich volieb a vytvorili ústavodarné zhromaždenie. Madurova verzia obsahovala pozmenené texty, ktoré podporujú jeho politický krok a ktorý podľa CNN odporcovia tvrdia, že zničí poslednú podobu demokracie v krajine. Fonsi na sociálnych sieťach napísal:

  'Moja hudba je pre všetkých, ktorí ju chcú počúvať a užívať si ju (ale nie), nesmie sa používať ako propaganda, ktorá má v úmysle manipulovať s vôľou ľudí, ktorí volajú po slobode a lepšej budúcnosti.'
 • Pieseň bola dvakrát vyhodená z popredného miesta britskej hitparády jednotlivcov, aby sa pri každej príležitosti opäť vrátila na vrchol. Bola to iba piata skladba, ktorá kraľovala na č. 1 pri troch rôznych príležitostiach. Ďalšími štyrmi piesňami na dosiahnutie tohto úspechu boli piesne I Believe (Frankie Laine) (1953), Singing The Blues (Guy Mitchell) (1957), Happy '(Pharrell Williams) (2014) a Justin Bieber' Čo tým myslíte? “(2015). Úspech piesne znamenal, že Justin Bieber sa stal jediným umelcom, ktorému sa to podarilo dvakrát.
 • Video piesne zlomilo rekord v najsledovanejšom filme všetkých čias na YouTube, napriek tomu, že v ňom nebol Justin Bieber. (Je to pôvodná skladba, nie remix). 4. augusta 2017 klip dosiahol 2 994 056 666 zobrazení, čím prekonal predchádzajúceho držiteľa rekordu Wiza Khalifu a Charlieho Putha. Uvídime sa znovu “(2 993 712 651 zobrazení).

  Klip strávil viac ako tri roky ako najsledovanejšie hudobné video na YouTube a potom ho z trónu zosadila chytľavá pieseň „Baby Shark“ od Pinkfong. Detská riekanka získala do 2. novembra 2020 7,04 miliardy zobrazení, čím predbehla singel Fonsiho.
 • Melódia pre háčik piesne sa prvýkrát objavila Luisovi Fonsimu vo sne v roku 2015. „Jedného rána som sa zobudil s piesňou„ Des-pa-cito ... Puerto Rico ... “(v mojej hlave), povedal Americká raňajková šou Dobré ráno Amerika . „To je všetko, čo som mal, a to je všetko, čo som potreboval!“

  Keď spevák dostal nápad na refrén, okamžite sa pustil do práce a vyplnil zvyšok melódie. Trvalo však mesiace, kým sa prepracoval do hitparády, pretože Fonsi premýšľal nad celkovým zvukom skladby. 'Chvíľu to trvalo, pretože som nevedel, ako to chcem vyrábať, a tak chvíľu trvalo, kým som získal perfektný hybrid medzi popom a mestom,' vysvetlil. 'Potom som zavolal svojmu kamarátovi Daddymu Yankeemu, ktorý je veľkou súčasťou tohto záznamu, a všetko sa spojilo.'
 • Erika Enderová, narodená v Paname, je známa ako jedna z najlepších skladateliek a skladateľov latinskoamerickej hudby. Napísala úspešné melódie pre skupiny ako Los Tigres Del Norte ('Ataud'), Gloria Trevi ('Cinco Minutos') a Gilberto Santo Rosa ('Ensename A Vivir Sin Ti'). V rozhovore s Vesmír skladateľov , Ender si spomenul, ako vznikla pieseň.

  „Luis a ja sme priatelia už dlhšiu dobu, najmenej 10 rokov, a nahral piesne, ktoré sme predtým napísali. Luis chcel začať písať piesne pre svoj nový album, a tak som jedno popoludnie, okolo 14:00, išiel k nemu domov. Začali sme si trochu klábosiť a doháňať sa, pretože sme sa dlho nevideli. Potom mi povedal: „Erika, mám tento nápad z dnešného rána, [s názvom] Despacito.‘ A potom mi zaspieva prvý riadok refrénu: „Despacito ...“ A on mi povedal: „Chcem povedať niečo ako „Vamos a hacerlo en una playa en Puerto Rico“ (čo je ďalší riadok v zbore). To bol jeho nápad a mne sa to páčilo. Okamžite som odpovedal vetou: „Hasta que las olas griten“ ay bandito. ““ Začal som sa smiať, pretože sa mi páčilo, čo robí.

  Potom sme začali od začiatku (piesne), pracovali sme na melódii a koncepte, čo bolo pre mňa veľmi dôležité, a pokúsili sme sa túto myšlienku prispôsobiť tomu, čo sa dnes deje vo svete urban-fusion-pop. Pokúsili sme sa vytvoriť niečo, čo by bolo súčasťou jeho všestrannosti, a zároveň by ho to mohlo dostať von z komfortnej zóny. Preto sme sa rozhodli, že urobíme veľmi zmyselnú pieseň, ale zároveň elegantnú. [Chceli sme byť] veľmi opatrní s textami, najmä s tým, čo súvisí so ženami, pretože tento žáner býva voči ženám trochu, viete, agresívny. A [ženy] nie sú predmetom. Myslím, že ženy ... sme umelecké dielo (smiech). Takže som sa skutočne staral o tú časť a pokúšal som sa vysvetliť, ako žena [berie to pomaly] ... je to Despacito. '
 • Pieseň sa držala na vrchole rebríčka Hot 100 16 týždňov po sebe, čím sa vyrovnala piesni One Sweet Day od Mariah Careyovej a Boyza II Men ako najdlhšie fungujúcemu singlu číslo 1 v histórii hitparády.

  Pozrite sa, čo urobila Taylor Swift. Bola to popová princezná, ktorá s ňou zrazila „Despacito“ z vrcholnej pozície Povesť vedúci singel. Povedala to však spoluautorka skladby Erika Enderová Rádio ABC je s tým v poriadku. „Aj tak sme sa zapísali do histórie!“ povedala. 'Myslím, že pieseň je [teraz] spojená s americkou piesňou, takže si myslím, že je to veľké víťazstvo pre latinskú kultúru a pre latinskú hudbu.'

  „Old Town Road“ od Lil Nas X vytvorila nový rekord, keď pieseň rappera strávila 17. týždeň na 1. mieste rebríčka Hot 100 v rebríčku hitparád 3. apríla 2019.
 • Luis Fonsi zaznamenal španielsku/mandarínsku premenu so singapurským výtvarníkom JJ Linom. Táto nová verzia bola vytvorená pre lukratívny čínsky trh, kde pôvodná verzia nebola vydaná. Povedal Lin Billboard časopis: „Mal som obrovskú zábavu ... Hudba najpríjemnejším spôsobom búra všetky hranice. Považujem túto spoluprácu za kultúrny most a zároveň za poctu generácii slobodných ľudí. “
 • Fonsi a Yankee predviedli pikantné vystúpenie s touto piesňou na udeľovaní cien Grammy v roku 2018. Hostiteľ James Corden, po ktorom nasledovalo vetu: „Páni, to je chytľavá pieseň. Nikdy predtým som tú pieseň nepočul. Ak sa im podarí dostať túto pieseň do rádia, majú hit. “
 • Známy bum-ch-bum-chik rytmus, ktorý poháňa melódiu, možno počuť v popových hitoch od Justina Biebera („Prepáč“), Ed Sheerana („ Tvar teba ') a Sia (' Cheap Thrills '), okrem iných, ale má svoje korene v reggaetone. Vychádzajúc z trojhlasého tresillo vzoru africkej a latinskoamerickej hudby, rytmus dúhy kombinuje synkopovaný spätný úder a stabilný bubon. Je vhodné, že v piesni vystupuje Daddy Yankee, pretože jeho vlastný hit „Gasolina“ pomohol dostať rytmus do hlavného prúdu.


Zaujímavé Články